Knihy beletria Beletria Historické romány

Lesní statkář

od Jack Whyte z vydavateľstva Plejáda publishing s.r.o. CS jazyk

Autor: Jack Whyte
Vydavateľstvo: Plejáda publishing s.r.o.
Typ tovaru: Polopevná flexi väzba
ISBN: 978-80-87374-97-9

Viac o knihe Lesní statkář (Jack Whyte)

Kniha Lesní statkář představuje první díl plánované trilogie věnované skotským hrdinům od autora Jack Whyte.

Kniha přibližuje život Williama Wallace, bojovníka ve skotských válkách za nezávislost. Vypravěčem příběhu je kněz Jamie Wallace, bratranec a dávný přítel Williama Wallace.

Již v prologu románu vyjadřuje vypravěč své rozhořčení nad tím, že lidé mívají o Williamu Wallaceovi zkreslené představy, a proto je nutné popsat jej takového, jaký ve skutečnosti byl. A je jednoznačně patrné, že než se dal autor do psaní, nashromáždil skutečně ohromné množství historických pramenů, jelikož danou dobu, události a osoby popisuje skutečně velmi plasticky a detailně a podává realističtější a méně přikrášlený Wallaceův portrét než třeba slavný film Statečné srdce. Autor se snaží navodit autentičnost i tím, že využívá skotštiny (někdy považována za samostatný jazyk, někdy pouze za dialekt angličtiny), ovšem pouze v přímé řeči.

Za slabší stránku románu by se dalo považovat rozvleklejší tempo vyprávění. Autor věnoval mnoho prostoru popisu komplikované politické situace té doby (spory o nástupnictví na skotský trůn, snaha Angličanů využít této situace ve svůj prospěch, rozbroje mezi šlechtou apod.). Nevyhýbá se ani filozofickým postřehům. Je poněkud s podivem, že vyprávění skončí ještě před tím, než se odehrají slavné bitvy, jichž se Wallace zúčastnil (bitva u Sterling Bridge, v níž slavil vítězství, a bitva u Falkirku, kde se naopak dočkal porážky). Je možné, že je ještě nějak připomene v dalším svazku trilogie.

Celkově se tedy jedná o titul, který si své čtenáře dozajista najde, a to především v řadách zájemců o historii, které dozajista potěší velmi detailní přiblížení daného období. Autor pojal tuto knihu méně "akčně", než bychom možná čekali, mnohem více se věnuje psychologii postav a jejich vývoji (život Williama Wallace v knize sledujeme již od doby, kdy mu bylo osm let). Nelze se ale občas zbavit dojmu, že román působí poněkud staticky a příliš dlouho postává na jednom místě. Dokážeme-li se však přes tento fakt přenést, nabídne nám kniha kvalitní čtenářský zážitek.

Vinice vo Francuzsku
Umenie podnikať