Knihy beletria Prírodné vedy Fyzika

Typ tovaru: Viazané knihy
Rozmery: 155x256x30 mm
Žáner: Hobby - muži, Hobby - ženy

Viac o knihe Vedeli ste? Fyzika (James Lees)

Prečo nemôžeme vrátiť hrianku do pôvodného stavu?
Ktorá je najstaršia vec, s ktorou sme sa stretli?
Prečo sa hviezdy trblietajú?

Vedeli ste? Fyzika je zábavný sprievodca nabitý faktami o zázrakoch fyzikálneho sveta, ktorý obsahuje vyše 100 otázok a odpovedí určených nielen na uspokojene vašej zvedavosti, ale rovnako aj na pobavenie a poučenie. Dozviete sa, kde sa naša obloha mení na vesmír aj či motýľ môže naozaj vyvolať tornádo.

Na konci každej kapitoly nájdete kvíz, ktorý overí vaše vedomosti, takže nezvyčajnými znalosťami o svete okolo nás ohúrite priateľov i rodinu.

Z anglického originálu Who knew? Physics (Quarto Publishing plc, 2019) preložil Milan Thurzo.

Ukážka z knihy:

Stále sa niečoho dotýkame - práve teraz držíte v rukách túto knihu.

Čo to však v skutočnosti znamená?

Podľa toho, ako to budete definovať, môžete sa dotýkať všetkého alebo vôbec ničoho.

Nedotýkajúc sa ničoho

Rozhodujúce sú detaily tejto otázky, všetko závisí od toho, ako definujete dotyk. O dotyku zvykneme hovoriť vtedy, ak medzi dvoma predmetmi nie je žiaden priestor, napríklad, ak na stole je položený hrnček Ak sa však na celú vec pozrieme zblízka, nie je to také jednoduché.

Ustavične sa totiž vznášame - bez ohľadu na to, či sedíte v kresle alebo kráčate po zemi, vždy je určitý priestor medzi vami a vaším podkladom. Ak by ste sa na to pozreli celkom zblízka, uvideli by ste, že vrstvy na povrchu dvoch predmetov sú oddelené pôsobením odpudivých elektromagnetických síl elektrónov, hoci pevným a stabilným spôsobom. Tento priestor sa nachádza medzi všetkým, dokonca aj vo vlastnom atóme, takže v tomto prípade sa nič nedotýka.

Dotýkajúc sa všetkého

Predstava, že nikdy sa nič ničoho nedotýka, je očividne trochu pochabá, lebo zjavne sa predmetov dotýkame. Preto môžeme dotyk definovať ako priamu interakciu predmetov. Takže ak sa povrchové elektróny odpudzujú od iných elektrónov na povrchu, môžeme to označiť ako dotyk. Vedie to však k dalšiemu fenoménu: gravitácia a elektromagnetická sila sa so zvyšujúcou vzdialenosťou zoslabujú, čo znamená, že každý atóm vo vesmíre sa určitým spôsobom ovplyvňuje so všetkými inými atómami. Veľa vedcov si mysli, že pri dotyku musí mat interakcia určitú silu a dostatočne malú vzdialenosť, no tieto vzdialenosti nie sú stanovené. Takže v určitom zmysle sa vždy niečoho dotýkame.

Môžete sa v skutočnosti niečoho vôbec dotknúť?

Vila v Taliansku
VIna, ktoru nesies

Vedeli ste? Fyzika (James Lees)