Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Dejiny a fakty Literatúra faktu

Zmenení Parížom

od Martin Vašš z vydavateľstva Marenčin PT, spol. s r.o. dot jún, 2020 SK jazyk

Zmenení Parížom

od Martin Vašš z vydavateľstva Marenčin PT, spol. s r.o. dot jún, 2020 SK jazyk

Autor: Martin Vašš
Vydavateľstvo: Marenčin PT, spol. s r.o.
Rok vydania: jún, 2020
EAN: 9788056904435
Počet strán: 256
Typ tovaru: Pevná väzba bez prebalu, lesklá
Jazyk: slovenský
Rozmery: 130,0x200,0x0,0 mm
ISBN: 978-80-569-0443-5
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 29.6.2022
Bežná cena 12,90 €
-27%
Naša cena 9,45 €

Viac o knihe Zmenení Parížom (Martin Vašš)

Kultúrny vplyv Paríža na slovenských spisovateľov a výtvarníkov, ktorí tam mali možnosť v priebehu 20. storočia absolvovať kratší alebo dlhší pobyt, bol veľký a mal priame dosahy nielen na samotnú umeleckú tvorbu, ale aj na zmeny v uvažovaní o úlohách a postavení kultúry a na samotný životný štýl viacerých slovenských umelcov. Spoločnou črtou bola evidentná snaha zúročiť nadobudnuté kultúrne skúsenosti v domácej slovenskej kultúre. Získané kultúrne vplyvy sa neredukovali len na oblasť umenia, ale prakticky na všetky oblasti každodenného života, v rámci ktorých bola významným aspektom snaha nadväzovať na francúzsky radostný a hedonistický prístup k životu. Kultúrny vplyv Paríža sa tak u slovenských umelcov mohol prejavovať vo svojej komplexnosti s presahom nielen do umeleckých sfér, ale aj do konceptov každodenného života. Vďaka výskumu zachovaných spomienok, korešpondencie a článkov môžeme na reprezentatívnom výbere osobností slovenskej literatúry a výtvarného umenia nahliadnuť do zákulisia týchto unikátnych kultúrnych a životných skúseností a pochopiť ich význam a prínos nielen pre samotných umelcov, ale aj pre modernú slovenskú kultúru.

 

Ukážka z knihy: 

 

"Je to podivné a patrilo by do osobitného bádania a uvažovania, prečo Paríž lákal slovanských umelcov a spisovateľov.“


(Emil Boleslav Lukáč)


Moderný Paríž sa v období medu svetovými výstavami v rokoch 1878, 1889 a 1900 stával svetovou kultúrnou metropolou, mestom umenia, zábavy, rozkoší, mestom osvetlených širokých bulvárov, pouličných kaviarní, kabaretov a tančiarní. Počas obdobia prekvitajúcej Belle Époque sa Paríž stal uznávaným umeleckým a intelektuálnym centrom, pričom osobitný význam v tomto kon texte mala od roku 1890 umelecká štvrť Montmartre, do ktorej sa sťahovali výtvarníci a spisovatelia. V roku 1900 prišiel do Paríža španielsky maliar Pablo Picasso a o sedem rokov namaľoval prvý kubistický obraz Avignonské slečny.


Po skončení prvej svetovej vojny sa centrom umeleckého života Paríža stala štvrť Montparnasse. V roku 1921 svojím príchodom do Paríža americký spisovateľ Ernest Hemingway, otvoril dekádu „Američana v Paríži". Francúzsky básnik André Breton vydal v roku 1924 Surrealistický manifest. V tridsiatych rokoch sa Paríž stal centrom módy a významných módnych prehliadok. Rozkvet Paríža ako svetovej kultúrnej metropoly však bol násilne prerušený 14. júna 1940, keď doň vpochodovala nemecká armáda a nastalo obdobie okupácie a umeleckej stagnácie.


5,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Barbora P. 05. august 2020
super kniha, odporúčam
Sústreď sa na vraždu od Karsten Dusse
Pexeso krásy Bratislavy

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Zmenení Parížom (Martin Vašš)