Z Prešporku do Soľnohradu
| Autor: | Peter Janoviček, Robert Hofrichter |
| Vydavateľstvo: | Slovart |
| Rok vydania: | 2018 |
| EAN: | 9788055635675 |
| Počet strán: | 272 |
| Typ tovaru: | tvrdá s prebalom |
| Jazyk: | slovenský |
| Rozmery: | 185 x 225 mm |
| Edícia: | Fond na podporu umenia |
| Názov originálu: | Von Pressburg nach Salzburg |
Viac o knihe Z Prešporku do Soľnohradu (Peter Janoviček, Robert Hofrichter)
Z Prešporku do Soľnohradu je výnimočná historická cesta strednou Európou – od rušných ulíc Bratislavy, ktorú kedysi svet poznal ako Prešporok, až po salzburské námestia. Bohato ilustrovaná kniha prepája dejiny, kultúru, jazyky a osudy ľudí na geografickej osi, ktorá po stáročia tvorila srdce habsburskej monarchie.
O čom kniha je
Už v úvode kniha upozorňuje na fakt, že Bratislava bola mimoriadne multikultúrne mesto, v ktorom Slováci tvorili menšinu – a práve preto je jej historický vývoj, zástavba, historické názvy, legendy a osudy ľudí fascinujúcejšie, než si väčšina ľudí dnes uvedomuje. Autori sa dotýkajú kľúčových udalostí stredoeurópskych dejín – od rozpadu monarchie cez odsun Nemcov až po Hitlerov nástup, pričom záber knihy presahuje hranice dvoch krajín a zasahuje aj do Čiech, Budapešti či na Oravu.
Nejde o knihu dejín Slovenska, ale o dielo interpretujúce dejiny Prešporku, Bratislavy, Rakúska, Salzburgu aj Čiech. Čitatelia sa dozvedajú napríklad o pôvode niektorých slov a symbolov. Čítanie je oddychové, nespoliehajúce sa na lineárny postup – knihu možno otvoriť v strede a stále si zachovať kontext, no je čitateľná aj opakovane.
Osobnosti v knihe
Text bohato ilustrovanej knihy s úvodom Magdy Vášáryovej dopĺňajú rozhovory s osobnosťami regiónu strednej Európy – Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a prof. Friedrichom Gottasom. Každý z nich vnáša do knihy osobný pohľad na spoločnú históriu tohto priestoru.
Myšlienka knihy
Základnou myšlienkou knihy je upozorniť na nacionalizmus, ktorý práve v tejto oblasti nepriniesol želaný účinok – a autori ho preto skôr spochybňujú, pričom na to prinášajú viacero historických argumentov. Kniha tak nie je len historickým sprievodcom, ale aj zamyslením nad európskou identitou a zmyslom hraníc.
O autoroch
Robert Hofrichter sa narodil v roku 1957 v Bratislave, pôsobí ako samostatný biológ, sprievodca, novinár, knižný autor a fotograf a od roku 1981 žije v Salzburgu. Peter Janoviček, narodený v roku 1982 v Bratislave, vyštudovaný knihovník na Univerzitnej knižnici v Bratislave, sa s vášňou venuje histórii svojho rodného mesta. Obaja autori sú bratislavskí rodáci, čo dodáva ich pohľadu na dejiny tohto regiónu osobitú autenticitu.
Vydanie
Prvé slovenské vydanie vyšlo vo vydavateľstve SLOVART v roku 2018. Kniha má 272 strán, tvrdú väzbu s prebalom a je vydaná v slovenskom jazyku. Ide o prepracované a doplnené vydanie pôvodnej rakúskej publikácie, obohatenej o nové rozhovory a obrazový materiál.
Pre koho je kniha vhodná
Kniha dokáže potešiť Bratislavčana, cestovateľa, vodáka so vzťahom k Dunaju, milovníka histórie, ale pokojne aj Bratislavčana, ktorý o históriu záujem zatiaľ nemá, no nebráni sa jej. Je ideálnym darčekom pre každého, kto chce spoznať Bratislavu a strednú Európu v hlbšom historickom a kultúrnom kontexte.
FAQ, otázky našich čitateľov
O čom je kniha Z Prešporku do Soľnohradu?
Kniha sleduje históriu Bratislavy a stredoeurópskeho priestoru od čias Rakúsko-Uhorska až po súčasnosť, a to na geografickej osi medzi Bratislavou a Salzburgom. Cez osudy miest, národov a ľudí autori ukazujú, čo strednej Európe dala – a čo vzala – spoločná história.
Kto je autorom knihy Z Prešporku do Soľnohradu?
Knihu napísali dvaja bratislavskí autori – Dr. Robert Hofrichter, biológ, novinár a sprievodca žijúci v Salzburgu od roku 1981, a Peter Janoviček, knihovník a nadšenec bratislavskej histórie. Dvojica je zároveň strýko a synovec.
Ako sa volá Z Prešporku do Soľnohradu v origináli?
Pôvodný názov rakúskeho vydania je Von Pressburg nach Salzburg. Slovenské vydanie z roku 2018 je prepracovanou a doplnenou verziou tejto rakúskej publikácie, vydanou vydavateľstvom Slovart.
Kto napísal úvod ku knihe Z Prešporku do Soľnohradu?
Predslov ku knihe napísala Magda Vášáryová, slovenská diplomatka, herečka a verejná osobnosť. Knihu dopĺňajú rozhovory s Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a prof. Friedrichom Gottasom.
Pre koho je kniha Z Prešporku do Soľnohradu vhodná?
Kniha je určená každému, kto sa zaujíma o históriu Bratislavy, strednej Európy alebo rakúsko-uhorskej monarchie. Ocenia ju cestovatelia, milovníci histórie aj Bratislavčania, ktorí chcú spoznať svoju mesto v širšom európskom kontexte.
Koľko strán má kniha Z Prešporku do Soľnohradu?
Slovenské vydanie z roku 2018 má 272 strán, je vydané v tvrdom obale s prebalom a bohato ilustrované fotografiami.











