Knihy beletria Beletria Humor, satira

Zvieracia farma

od George Orwell z vydavateľstva Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o. 2013 SK jazyk

• Zvieracia farma (George Orwell)

Zvieracia farma

od George Orwell z vydavateľstva Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o. 2013 SK jazyk

Autor: George Orwell
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o.
Rok vydania: 2013
Rok poslednej dotlače: máj, 2015
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom, matná
Rozmery: 140 x 220 mm
Edícia: EVG
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-556-1084-9
Objednajte dnes do 13:30 a tovar pravdepodobne odošleme vo štvrtok 16.5.2024
Bežná cena 12,95 €

Viac o knihe Zvieracia farma (George Orwell)

Kniha Zvieracia farma od anglického spisovateľa Georga Orwella je novo prerobená verzia už staršieho vydania z roku 1998. Tento alegorický a satirizujúci román nám formou bájky ukazuje politické vzťahy a deje medzi ľuďmi. Autor sa dôsledne vyhýba vysvetľujúcim komentárom, ale vzhľadom k dobe, kedy bolo dielo napísané je najviac podobné stalinistickému Sovietskemu zväzu. V príbehu sa objavuje skupinka zvierat, ktoré sa vzbúria a vyženú ľudí z farmy, na ktorej žijú a začnú tam vládnuť. Ich vláda sa však postupne zvrhne na brutálnu tyraniu. Prasatá sa zmocnili koryta, a teda aj vlády, postupne si začali prispôsobovať zákony a legendárny slogan "Všetky zvieratá sú si rovné" sa čoskoro mení na "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie".

Každé zviera má svoj charakter. Predstavujú rôzne kasty.  Sú tam prasatá, Major – Lenin, Napoleon – J. V. Stalin, Kuliš – Trockij, Pištík – propaganda, manipuluje s ostatnými zvieratami, prekrucuje a mení pravdu, mení fakty, pošpiňuje nepriateľov, zahmlieva a klame. Psy – predstavujú tajnú políciu, ktorá slepo plní rozkazy svojho stvoriteľa – Napoleona. Sú verné a poslušné svojmu pánovi. Kone – Boxer a Lupina predstavujú pracujúcich ľudí, ktorí by obetovali všetko pre to aby sa dal vybudovať vlastný štát, kde by si boli všetci rovní. Ovce – predstavujú hlúpy dav, ktorý bez premýšľania opakuje naučené frázy, nemajú svoj vlastný názor, nechcú ho mať a nič sa nepýtajú. Svojim zborovým, hlasným opakovaním prázdnych fráz prehlušujú akýkoľvek hlas odporu. Ovce predstavujú ideálny materiál pre totalitných vládcov. Somár – Benjamín je predstaviteľ  pasívneho intelektuála. Pozná pravdu a tuší dôsledky, ale nevidí tu žiadne východisko. Svoju aktivitu považuje za zbytočnú, pretože ovce prehlušia akýkoľvek vzdor a psy zničia kohokoľvek, kto sa postaví proti pánovi. Krkavec – predstavuje vieru, kresťanstvo, ktoré v totalitnom spoločenstve stráca svoje miesto, ale aj napriek tomu sa nedá zahubiť. Sliepky – sú prvými rebelmi proti Napoleonovi. Ten totiž požadoval, aby znášali vajcia , ktoré by sa predávali ľuďom. Sliepky všetky vajíčka na protest rozbili. Napoleon tak nariadil hladovku, odnieslo si to deväť sliepok. Historka o chorobe, potom vysvetlila ich úmrtie. Ľudia sú predstavitelia kapitalistov, vykorisťovateľov.

Tento román bol napísaný v priebehu druhej svetovej vojny a vydaný bol v auguste v roku 1945. Aj keď nebol do konca 50. rokov veľmi úspešný, dnes je jedným z najznámejších diel autora Georga Orwella, tak isto ako jeho antiutopický román 1984.

Cesta vzkriesenia
Čierna orchidea

Zvieracia farma (George Orwell)