Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Kariéra a motivačná literatúra Sebazdokonaľovanie

Stoicizmus na každý deň v roku

od Ryan Holiday; Stephen Hanselman z vydavateľstva Eastone s.r.o. dot január, 2022 SK jazyk

10,25 €
-27%

Stoicizmus na každý deň v roku

od Ryan Holiday; Stephen Hanselman z vydavateľstva Eastone s.r.o. dot január, 2022 SK jazyk

Autor: Ryan Holiday; Stephen Hanselman
Vydavateľstvo: Eastone s.r.o.
Rok vydania: január, 2022
EAN: 9788081094255
Počet strán: 416
Typ tovaru: Brožovaná bez prebalu, lesklá
Jazyk: slovenský
Rozmery: 145,0x207,0x0,0 mm
ISBN: 978-80-8109-425-5
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v piatok 12.8.2022
Bežná cena 13,99 €
-27%
Naša cena 10,25 €

Viac o knihe Stoicizmus na každý deň v roku (Ryan Holiday; Stephen Hanselman)

366 úvah o múdrosti, vytrvalosti a umení žiť.

 

Prečo najväčší svetoví myslitelia a dnešní špičkoví kouči, športovci, výkonní riaditelia, obchodní giganti, intelektuálna elita a najúspešnejší podnikatelia prijali múdrosť starovekých stoikov? Lebo si uvedomujú, že najcennejšia múdrosť je nadčasová, preverená storočiami a filozofia stoikov ponúka praktický prístupk životu, ktorý umožňuje človeku prežiť ho lepšie.


Kniha ponúka 366 stoických postrehov, myšlienok, ráda odporúčaní, ktoré sa opierajú o nový preklad zachovaných zápiskov Marka Aurélia, Senecu, Epiktéta, Zénóna, Kleanthésaa Musonia Rufusa. Čitateľ si každý deň môže nalistovať jeden z ich výstižných, múdrych citátov, ktorý spolu s vysvetľujúcim komentárom inšpiruje k zamysleniu sa nad tým, z čoho sa skladá dobre prežitý život.

 

Ukážka z knihy: 

 

OVLÁDANIE A VOĽBA


„Najdôležitejšou úlohou v živote je toto: jednoznačne rozpoznať a rozdeliť záležitosti na tie, ktoré sú mimo mojej kontroly (a nedokážem ich ovládať), a tie, ktoré môžem ovplyvniť.

 

Kde potom budem hľadať dobro a zlo? Nie v neovplyvniteľných vonkajších záležitostiach, ale v sebe, v mojich vlastných rozhodnutiach.“

 

— Epiktétos, Myšlienky, 2.5.4 - 5

 

Najdôležitejšou praktikou v stoickej filozofii je rozlišovanie medzi tým, čo môžeme, a tým, čo nemôžeme zmeniť. Medzi tým, na čo máme, a tým, na čo nemáme vplyv. Keď sa let omešká pre zlé počasie, kričanie na zástupcu leteckej spoločnosti neukončí búrku. Akokoľvek si to budete želať, nestanete sa vyššími, nižšími... a ani sa nenarodíte v inej krajine. Hocijako sa môžete snažiť, nezmeníte iného človeka na svoj obraz. A navyše čas, ktorý márnite hádzaním hrachu na stenu, je čas, ktorý nevyužívate na veci, ktoré zmeniť môžete. Spoločenstvá pre liečbu závislostí praktizujú takúto modlitbu za vyrovnanosť: „Bože, daj mi pokojnú myseľ, aby som prijal veci, ktoré nemôžem zmeniť. Daj mi silu, aby som zmenil veci, ktoré môžem zmeniť. A daj mi múdrosť, aby som rozlíšil jedno od druhého.“ Závislí v dvanásťkrokovom liečebnom programe vedia, že nemôžu zmeniť, ak napríklad v detstve zažili zneužívanie. Nemôžu zmeniť rozhodnutia, ktoré urobili, ani bolesť, ktorú spôsobili. Ale môžu zmeniť budúcnosť - pomocou sily, ktorú majú v prítomnom okamihu. Ako povedal Epiktétos, majú vo svojej moci rozhodnutia, ktoré robia práve teraz.

 

To isté platí pre nás dnes. Ak sa sústredíme na rozpoznávanie toho, ktoré časti nášho dňa sú (a ktoré nie sú) v našej moci, budeme nielen šťastnejší, ale budeme mať aj jednoznačnú výhodu nad ľuďmi, ktorí si neuvedomujú, že bojujú vopred prehratý boj.

Recenzie

Zatvoriť
Sherlock Holmes vyšetruje: Podpis štyroch.
Prázdninová škola 4. ročník

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Stoicizmus na každý deň v roku (Ryan Holiday; Stephen Hanselman)