Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Ostatné romány, poviedky a novely

Táto izba sa nedá zjesť

od Nicol Hochholczerová z vydavateľstva KK Bagala 2021 SK jazyk

7,94 €
-21%

Táto izba sa nedá zjesť

od Nicol Hochholczerová z vydavateľstva KK Bagala 2021 SK jazyk

Autor: Nicol Hochholczerová
Vydavateľstvo: KK Bagala
Rok vydania: 2021
EAN: 9788089973484
Počet strán: 152
Typ tovaru: brožovaná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 130x200 mm
Žáner: Novely, poviedky, antológie
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes do 13:30 a tovar pravdepodobne odošleme v pondelok 26.2.2024
Bežná cena 10,- €
-21%
Naša cena 7,94 €
Strážiť produkt Pridať do zoznamu

Viac o knihe Táto izba sa nedá zjesť (Nicol Hochholczerová)

Sú debuty tápajúce, rozpačité, kvalitatívne nevyvážené, ale tento medzi ne nepatrí. Hochholczerová sa nebojí prísť s kontroverznými, drásavými témami, nekladie si servítky pred ústa, ide s kožou na trh a nie je a priori posratá z toho, ako to bude prijaté a za to jej tlieskam. Táto kniha sa dá zhltnúť, ale jej obsah v nás ešte dlho, veľmi dlho zostane nestrávený kvasiť. A to je dobre. (Ivana Gibová) Mladá autorka nevarila z vody, neplietla bič z-viete-čoho. Najprv niečo zažila, potom s obdivuhodným talentom písala. Tá izba sa nedala zjesť, táto kniha sa dá zhltnúť, hoci nie je určená na prvoplánovú zábavu pod plážovým slnečníkom a nechutí ako melónový pelendrek. Ide v nej však o život, pretože tie spočiatku drobné, nenápadné udalosti, vyrozprávané poetickými, osviežujúco originálnymi až surreálnymi vetami, postupne vytvárajú príbeh vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi a všetkého, čo s tým súvisí a čo navždy zmenilo minimálne jeden osud a jeden pohľad na svet. (Balla)

 

O AUTORKE Nicol Hochholczerová (*1999) pochádza z Rimavskej Soboty, študuje na katedre grafiky Akadémie umení v Banskej Bystrici. Ocenenia za prozaickú tvorbu získala v literárnych súťažiach Poviedka, Medziriadky, Literárny Kežmarok, Kukučínova Revúca a za knižnú ilustráciu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Novela Táto izba sa nedá zjesť je jej knižným debutom.

 

UKÁŽKY Z KNIHY:

 

Tereza nie je jeho dcéra, mohla by byť, ale nie je, jeho dcéra má kučeravé vlasy a Tereza rovné, spľasnuté okolo tváre. Jeho dcéra má drobný nos a Tereza orlí, k nemu husté obočie a pery, na ktoré by sa hodil rúž, kým jeho dcéra má namiesto úst úzku čiarku ako na prasiatku, takú úzku, že sa do nej nezmestili žiadne mince jeho otcovstva, púšťala ich na zem a zamykala sa v izbe. Tereza má pery, ktorými ho teraz bozkáva, jazyk mu medzi ne padá ako zlatá minca, Ivan počuje tú mincu cinknúť, počuje, ako si ju Tereza doma šúcha o stehná a rodičia sa jej pýtajú kde si bola, a počuje aj, ako Tereza hovorí so Silviou v meste, a celý čas sa jej trasú ruky. 

 

Aj moji učitelia sú prekrásni, majú prekrásne brady, prekrásne zadky v tesných nohaviciach a každú chvíľu nejakú časť tela v sadre alebo v dlahe alebo aspoň obviazanú elastickým obväzom, ešte aj moja slovenčinárka je prekrásna, keď sa ma pýta, či nepotrebujem číslo na psychológa, Tereza, nepotrebujete číslo na psychológa, moja sestra chodila k jednému výbornému, a ja krútim hlavou. Kedysi si na týchto ľudí žiarlil. Teraz ti volám a hovorím, akí sú prekrásni a múdri, a ty ma prerušíš a povieš som u priateľky a kladiem parkety, zavolaj mi neskôr. 

4,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Martina B. 31. august 2022
"Tereza nie je jeho dcéra, mohla by byť, ale nie je, jeho dcéra má kučeravé vlasy a Tereza rovné, spl'asnuté okolo tváre. Jeho dcéra má drobný nos a Tereza orlí, k nemu husté obočie a pery, na ktoré by sa hodil rúž, kým jeho dcéra má namiesto úst úzku čiarku ako na prasiatku, takú úzku, že sa do nej nezmestili žiadne mince jeho otcovstva, púšťala ich na zem a zamykala sa v izbe. Tereza má pery, ktorými ho teraz bozkáva, jazyk mu medzi ne padá ako zlatá minca, Ivan počuje tú mincu cinknúť, počuje, ako si ju Tereza doma šúcha o stehná a rodičia sa jej pýtajú kde si bola, a počuje aj, ako Tereza hovorí so Silviou v meste, a celý čas sa jej trasú ruky." Ona má dvanásť, on päťdesiat. Ona dospieva, v obklopení negativity márne hľadá samu seba, on stagnuje, túži po mladom mäsku, do ktorého by sa opätovne zakusol. Lichôtka sem, lichôtka tam, náznak úsmevu a pocit, že ju konečne niekto vidí. Že chápe a vníma. Že jej rozumie. "Nevinné" priateľstvo a šmátrajúce ruky, čoraz odvážnejšie, neústupčivejšie. Stupňujúca sa závislosť. Na jeho dotykoch, na nevyslovenom tajomstve či jeho nemiznúcej prítomnosti. Občas reálnej, inokedy fantómovej, vznášajúcej sa kdesi v zákutiach jej mysle. Pomýlené túžba, sladká nevedomosť. Trauma, ktorá sa nenápadne zakráda, číha. Stále prítomná. Večná. Tichá, no predsa všemocná. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ružová útlosť v sebe neukrýva nič také strašné, veď samotná protagonistka samu seba nevníma ako obeť (aspoň nie okato), naopak do popredia pretláča naivnú vášeň či závislosť i napriek strachu a poníženiu, respektíve neschopnosť odpútať sa, no práve v tom spočíva jej ťažoba. V potrebe ukázať, ako odlišne vnímajú svet deti a dospelí, akí zraniteľní sú vo svojej detskej naivite. Túžiaci po láske či mäkkom objatí, nevidia to zlé, pod maskou úsmevu cítia priateľa. Nicol Hochholczerová v debutovom "príbehu" nehovorí veľa, no ani nemusí. Prázdnom nás svojsky dusí, fragmenty vibrujú tiesnivým tichom. Hluchá samota a holé steny. Omietka či vlastná koža. Nechty vlasy... Chuť škrabať, vyryť brázdu, uniknúť. Obsahovo pomerne útla a predsa ťaživá. Zanechá pachuť, tieň na duši. No vyhnúť sa jej by bola chyba. Táto izba sa nedá zjesť, toto sústo sa nedá prehltnúť..., a podaktorí ani neprehĺtajú, rovno vypľúvajú, zatvárajú oči a predstierajú, že je to tak lepšie.
Útek na vidiek
Limitovaná edícia Konečne normálna vražda

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Táto izba sa nedá zjesť (Nicol Hochholczerová)