Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Pre deti a mládež Súčasnosť a história

Bitky a bojiská

od Roman Mocpajchel z vydavateľstva Slovart dot jún, 2021 SK jazyk

Bitky a bojiská

od Roman Mocpajchel z vydavateľstva Slovart dot jún, 2021 SK jazyk

Autor: Roman Mocpajchel
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: jún, 2021
EAN: 9788055649993
Počet strán: 176
Typ tovaru: tvrdá
Jazyk: sk
Rozmery: 165 x 230 mm
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes do 13:30 a tovar pravdepodobne odošleme v piatok 27.5.2022
Bežná cena 14,95 €
-21%
Naša cena 11,79 €

Viac o knihe Bitky a bojiská (Roman Mocpajchel)

Kniha približuje dvadsať bitiek a vojenských udalostí, ktoré ovplyvnili ďalší vývoj našich dejín. Väčšina sa odohrala na území súčasného Slovenska. Pri každej bitke sú uvedené základné informácie - kde a kedy sa konala a medzi kým, koľko vojakov sa na nej zúčastnilo, aké boli straty, prečo je dôležitá pre naše dejiny. Nasleduje uvedenie do širších súvislostí a opis bitky. V závere každej kapitoly je niekoľko doplnkových textov - približujú významné osobnosti, dobovú vojenskú taktiku a ďalšie zaujímavosti.Kniha vychádza v edícii Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov, ktorá má ambíciu ponúkať témy spojené s našimi dejinami spracované spôsobom príťažlivým pre mládež - stručne a vizuálne príťažlivo. Knihy z tejto edície zároveň predstavujú rekapituláciu či osvieženie vedomostí aj pre dospelých.

 

Ukážka z knihy:


SLOVENSKO A RÍMSKE IMPÉRIUM


Územie juhozápadného Slovenska obýval v prvých storočiach nášho letopočtu germánsky kmeň Kvádov. Južne od Dunaja, ktorý bol už vtedy dôležitou hranicou, sa rozprestierala Rímska ríša. Spolunažívanie Rimanov, Kvádov či iných kmeňov, čo sídlili v tom čase na našom území a v jeho širšom okolí, nebolo vždy pokojné ani mierumilovné.

Najväčší vojenský konflikt v tejto oblasti vypukol v roku 166 a s prestávkami trval až do roku 180. Išlo o markomanské vojny, nazvané podľa germánskeho kmeňa Markomanov sídliaceho na území dnešných Čiech, ktoré Rímsku ríšu vystavili vážnej skúške.

Rimania mali v tom čase šťastie na jedného zo svojich najlepších vládcov - Marca Aurélia - a zároveň nešťastie na mor, ktorý po ríši rozniesli víťazné rímske vojská vracajúce sa z východnej vojny proti Partom. Ľudsky a ekonomicky oslabená Rímska ríša preto musela mobilizovať všetky sily. Cisár dokonca rozpredal svoj majetok, aby mal prostriedky na armádu, a ríša tak mohla čeliť vážnym útokom germánskych a sarmatských kmeňov spoza dunajskej hranice.

Markomanské vojny boli dlhé, vyčerpávajúce a kruté, hoci rímsku armádu v nich osobne viedol možno najláskavejší cisár v rímskych dejinách. Do histórie nášho územia sa tieto vojny zapísali hneď niekoľkokrát, a to naozaj výnimočne.

Počas rímskej ofenzívy vstúpil na územie dnešného Slovenska po pontónovom moste cez Dunaj aj sám rímsky cisár. Marcus Aurelius si tu okrem bojovania našiel čas aj na písanie.

Recenzie

Zatvoriť
Denník odvážneho bojka 16: Veľká šanca
Priateľstvo od Silvia Avallone

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Bitky a bojiská (Roman Mocpajchel)