Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Báje, povesti

Grécki hrdinovia

od Eduard Petiška z vydavateľstva Ikar, a.s. dot apríl, 2021 SK jazyk

19,90 € 14,91 €
Zľava: 25%

Grécki hrdinovia

od Eduard Petiška z vydavateľstva Ikar, a.s. dot apríl, 2021 SK jazyk

Autor: Eduard Petiška
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Rok vydania: apríl, 2021
EAN: 9788055174969
ISBN: 978-80-551-7496-9
Počet strán: 64
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 250,0x300,0x0,0 mm
Žáner: Beletria (do 10 rokov)
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 23.6.2021
Bežná cena 19,90 €
Zľava: 25%
Naša cena 14,91 €

Viac o knihe Grécki hrdinovia (Eduard Petiška)

Prometeus, Herakles a Perseus.
Traja mýtickí hrdinovia, ktorí stelesňujú odvahu, statočnosť, hrdosť a šľachetnosť.

Prometeus priniesol ľuďom poznanie a pokrok, pre ich dobro vzdoroval bohom. Jeho utrpenie ukončil Herakles, najslávnejší zo všetkých hrdinov. Aj v ňom ľudia videli ochrancu, symbol nádeje. Keď heroicky splnil dvanásť úloh, aby sa vykúpil zo služby, bohovia ho prijali na Olymp a stal sa nesmrteľným. Perseus vynikal mimoriadnou odvahou, nebál sa výziev, túžil poraziť zlo a zvíťaziť. Tešil sa priazni bohov a dodnes žiari na oblohe ako súhvezdie.


Autorom pútavo opísané charaktery umocnil podmanivou olejomaľbou ilustrátor knihy Svetozár Košický. Spomedzi všetkých hrdinských postáv Petiškových Starých gréckych bájí a povestí ho oslovili práve títo traja, pretože svojimi činmi pomáhali ľuďom. Znamenito ich stvárnil v duchu hodnôt, aké predstavujú: Prometea s ohňom potrebným pre život, Herakla odpočívajúceho po ťažkom boji a Persea ako víťaza nad zlom. Umelecký zážitok čitateľom poskytnú tiež krajinné výjavy, dramatické scény, v ktorých hrdinovia bojujú s netvormi, no aj detailnejšie ilustrácie. Veľkorysá výtvarná podoba knihy ponúka príležitosť naplno vnímať osudy a konanie legendárnych hrdinov, ako aj nadčasové myšlienkové posolstvo gréckych bájí.

 

Ukážka z knihy:

 

BELASÁ OBLOHA SO ZAĽÚBENÍM HĽADELA NA SEBA VO VODÁCH A VODY BOLI PLNÉ RÝB.

V povetrí lietali kŕdle vtákov a na zemi sa pásli na lúkach čriedy. Ale čriedy nik nestrážil, nik nelovil ryby a nik nepočúval vtáčí spev. Na zemi chýbal človek. Smutne blúdil po zemi Prometeus. potomok božského rodu Titanov, a márne hľadal živé bytosti, ktoré by chodili vystreté ako on a ktoré by sa mu tvárou podobali. Ale videl hlinu, dávajúcu život tráve, rastlinám a stromom, a uzrel husté dažde, znášajúce sa na zem. Dažďová voda udržovala v prírode život a tam. kde nepršalo, umierali stromy i kry a narastala púšť. Keď Prometeus pochopil silu zeme a vody. zmiešal hlinu s dažďovou vodou a vytvoril sochu prvého človeka. Ponášala sa na bohov. Palas Aténa, bohyňa jasného rozumu a múdrosti, vdýchla neživej soche ducha a sivá hlina zružovela. začalo v nej búšiť srdce a dovtedy nehybné nohy a ruky urobili prvé pohyby. Tak poslal Prometeus na svet prvých ľudí.

Dlho ľudia nevedeli, ako užívať ducha - dar Palas Atény. Žili ako malé deti. Videli, ale nepoznávali, počuli, ale nerozumeli, chodili po zemi ako v sne. Nevedeli páliť tehly ani pritesávaťtrámy. ani stavať domy. Ako mravce hemžili sa na zemi i pod zemou v temných kútoch jaskýň. A nevedeli ani to. že sa jar strieda s letom, leto s jeseňou a jeseň so zimou.

Vtedy sa Prometeus vybral medzi ľudí a učil ich stavať domy. učil ich čítať, písať a počítať a rozumieť prírode. Naučil ľudí priahať zvieratá do jarma a zostrojovať vozy. aby nemuseli nosiť bremená na chrbte. Ukázal im. ako sa stavajú lode a ako plachty uľahčia veslárom prácu. Viedol ich do hlbín zeme za skrytými pokladmi. Meď, železo, striebro i zlato začali opúšťať pod pracovitými rukami baníkov podzemné ložiská.

Prv ľudia nepoznali liek. nevedeli, čo im osoží a čo uškodí. Ale Prometeus im poradil, ako miešať hojivé masti a uzdravujúce lieky. Odhalil užasnutým ľuďom všetky umenia a ľudia sa všetko horlivo učili.

Bohovia, zhromaždení na vrchu bohov, na Olympe, pozorovali s nedôverou pokolenie ľudí na zemi. ktoré sa naučilo od Prometea práci.

Recenzie

Zatvoriť
Špiónka od Daniel Silva
Má cesta za štěstím od Karel Gott

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Grécki hrdinovia (Eduard Petiška)