Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Rodina, zdravie a medicína Zdravá výživa

Zdravé črevo a trávenie - Mýty verzus fakty

od doc. MUDr. Ladislav Kužela, Mgr. Zuzana Čižmáriková z vydavateľstva Ikar, a.s. dot február, 2020 SK jazyk

Zdravé črevo a trávenie - Mýty verzus fakty

od doc. MUDr. Ladislav Kužela, Mgr. Zuzana Čižmáriková z vydavateľstva Ikar, a.s. dot február, 2020 SK jazyk

Autor: doc. MUDr. Ladislav Kužela, Mgr. Zuzana Čižmáriková
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Rok vydania: február, 2020
EAN: 9788055176604
ISBN: 978-80-551-7660-4
Počet strán: 216
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 195x233x25 mm
Edícia: Příroda
Žáner: Medicína, zdravie
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 17.8.2022
Bežná cena 24,90 €
-25%
Naša cena 18,66 €

Viac o knihe Zdravé črevo a trávenie - Mýty verzus fakty (doc. MUDr. Ladislav Kužela, Mgr. Zuzana Čižmáriková)

Dielo renomovaného slovenského gastroenterológa doc. Ladislava Kuželu a Zuzany Čižmárikovej Zdravé črevo a trávenie – Mýty verzus fakty poukazuje na skutočnosť, že ľudia sa vo veciach svojho zdravia často riadia mýtmi a dezinformáciami, čo má neraz za následok vážne poškodenie ich zdravia.

 

V tejto knihe však autori prezentujú informácie a fakty založené na vedeckých dôkazoch, z ktorých vychádza a ktoré aplikuje súčasná západná medicína. Vhodnou a ľahko zrozumiteľnou formou vysvetľujú prejavy porúch tráviaceho traktu a informujú čitateľa o možnostiach a cieľoch vyšetrení, čím zároveň zbavujú potenciálneho pacienta strachu pred invazívnym vyšetrením. Gastroskopia, kolonoskopia, enteroskopia či endosonografia sú tak pochopiteľnejšie aj pre nemedicínsku verejnosť. V publikácii sú vysvetlené i základné anatomické a fyziologické funkcie všetkých vnútorných orgánov, ktoré pri trávení zohrávajú svoju nezastupiteľnú úlohu.

 Dozviete sa, ako funguje:

- pažerák
- žalúdok
- tenké črevo
- hrubé črevo
- podžalúdková žľaza
- žlčník
- žlčové cesty

Cieľom tejto knihy je pomôcť čitateľovi nájsť správnu cestu v spleti odborných termínov a zložitých medicínskych procesov a dozvedieť sa všetko potrebné o tráviacom trakte, o jeho najčastejších ochoreniach a o konkrétnych

vyšetreniach.

 

Ukážka z knihy:

 

Prečo sa endoskopie netreba báť
Ak máte strach, môžete byť pri vyšetrení utlmení

Treba si uvedomiť, že iba lekár vie spoľahlivo a účinne prezrieť časť tráviacej rúry. Aby vyšetrenie bolo čo najmenej stresujúce a bolestivé, lekári používajú lokálne znecitlivujúce látky. To platí pri zavádzaní hadice cez ústa, ako aj cez konečník. Ak je strach z vyšetrenia obzvlášť veľký, nie je problém vypýtať si od svojho lekára podanie utlmujúcich látok do žily (bližšie pozri v príslušnej kapitole).
Vyšetrenie robia profesionáli.

To znamená, že vykonávať endoskopické vyšetrenie nemôže každý. Lekár, ktorý má takéto oprávnenie, musí prejsť tréningom s dostatočným počtom vyšetrení, ktoré ho pripravia na zvládnutie každej možnej situácie vzniknutej pri vyšetrení.
Endoskop je vydezinfikovaný

Predtým, ako vám lekár cez ústa alebo konečník zavedie endoskop, je každý jeden prístroj dôkladne očistený a vydezinfikovaný podľa platných slovenských hygienických noriem. Práve naše slovenské normy sú v porovnaní s inými vyspelými krajinami omnoho náročnejšie nastavené. Na každý proces čistenia endoskopu sú určené časové limity. Tým sa zabezpečí, že endoskopom sa nemôže preniesť infekcia na nasledujúceho pacienta.


Endoskopia pomáha lekárovi zistiť zdroj vašich ťažkostí

A práve tento fakt si treba naplno uvedomiť. Pri krátkotrvajúcom endoskopickom vyšetrení, na rozdiel od zobrazovacích metód, akými sú napríklad ultrasonografia, CT či magnetická rezonancia, možno nájsť miesto, kde sa nález nachádza, ale aj odobrať z neho vzorku. Práve odberom vzorky a jeho analýzou sa často dá určiť definitívna diagnóza. Ak sa pri kolonoskopii nájde malý polyp, tento je možné už počas vyšetrenia ambulantne bezpečne odstrániť, a tak zabrániť vzniku rakoviny hrubého čreva.


V prvom rade si treba uvedomiť, že úžitok z endoskopie prevyšuje akúkoľvek nepohodu pacienta pri vyšetrení a riziká spojené so zákrokom. Len keď sa pozrieme na štatistiky a čísla, väčšie riziko podstupujeme, keď si sadáme do auta alebo autobusu. Rovnako chápeme aj strach a obavu pacienta, keďže endoskopia je vyšetrenie invazívne, čiže lekár vyšetruje tráviaci trakt pomocou hadice zavedenej cez ústa alebo konečník. Pre strach a obavy sa ľudia často snažia tieto vyšetrenia obísťa na dohodnutý termín ani neprídu. Nasledujúce 4 dôvody by vám mali dokázať, že endoskopie sa vôbec netreba obávať.


Ak ste teda odoslaní na endoskopické vyšetrenie tráviaceho traktu, netreba podľahnúť panike a stačí mať na mysli vyššie uvedené dôvody, pre ktoré sa endoskopie naozaj netreba báť.

A ak sú nejaké objektívne dôvody, prečo na vyšetrenie nemôžete prísť, oznámte to svojmu lekárovi, ktorý ponúkne termín ďalšiemu pacientovi. Pre lekára je nepríjemné, ak na vyšetrenie neprídete bez objasnenia dôvodu.

5,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Miroslava 18. január 2022
V knihe nájdete zaujímavé a odborné poznatky; vhodné aj pre laikov.
Muži, ženy a láska
Prázdninová škola 1. ročník

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Zdravé črevo a trávenie - Mýty verzus fakty (doc. MUDr. Ladislav Kužela, Mgr. Zuzana Čižmáriková)