Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Klasická literatúra

Biela veľryba

od Herman Melville z vydavateľstva Slovart dot január, 2021 SK jazyk

Biela veľryba

od Herman Melville z vydavateľstva Slovart dot január, 2021 SK jazyk

Autor: Herman Melville
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: január, 2021
EAN: 9788055647517
Počet strán: 536
Typ tovaru: tvrdá
Jazyk: sk
Rozmery: 130 x 200 mm
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 6.12.2022
Bežná cena 14,95 €
-21%
Naša cena 11,79 €

 

Viac o knihe Biela veľryba (Herman Melville)

Mladý námorník Izmael, znudený všednosťou každodenného života na pevnine, sa dá najať na veľrybársku loď. Čoskoro však zistí, že jej kapitán sa nevydal na more preto, aby sa vrátil s nákladom veľrybieho mäsa a tuku. Kapitán Achab túži po pomste. Na jednom z predchádzajúcich lovov natrafil na majestátnu Bielu veľrybu, ktorá ho pripravila o loď aj o nohu. A tak sa začne veľkolepé námorné dobrodružstvo, keď posádka lode zmeria nielen hĺbku morí, ale aj ľudskej duše. Pri fascinujúcom stretnutí s nekorunovaným kráľom oceánov je víťaz iba jeden. Biela veľryba jeden z najvzrušujúcejších dobrodružných románov a jedno z vrcholných diel americkej literatúry.

 

Ukážka z knihy:


ČRTANIE


Volajte ma Izmael. Pred niekoľkými rokmi - kedy presne, na tom nezáleží - som bol bez groša a na súš ma nič mimoriadne nepútalo. Preto som si povedal, že sa na istý čas vyberiem na more a pozriem si vodnú časť sveta. Takto zaháňam trudnomyseľnosť a upravujem si krvný obeh. Len čo sa pristihnem, že namrzene mraštím ústa, len čo mi v duši zavládne vlhký, mrholivý november, len čo sa pristihnem, že nevdojak postávam pred obchodmi s rakvami a pridávam sa ku každému pohrebnému sprievodu, na ktorý' natrafím, ale najmä keď vo mne natoľko prevládnu moje hypochondrie, že treba kus mravnej sily, aby som nevybehol na ulicu a nezrážal ľuďom rad-radom klobúky - vtedy viem, že je najvyšší čas, aby som sa čo najskôr vydal na more. To mi nahradzuje guľku z pištole. Cato sa s okázalosťou filozofa vrhá na meč; ja pokojne nasadnem na loď. Nie je na tom nič prekvapujúce. Väčšina ľudí skôr či neskôr v živote prechováva k moru pocity veľmi podobné mojim, ibaže si ich neuvedomí.

Zadívajte sa na to ostrovné mesto Manhaťanov, opásané prístaviskami ako indické ostrovy koralovými útesmi - doráža naň príboj obchodu. Doprava či doľava, všetky ulice vás zavedú k vode. Na najjužnejšom výbežku leží Battery a jeho vznešené mólo omývajú vlny a ochladzujú ho vánky, ktoré boli ešte pred niekoľkými hodinami v nedozeme od pevniny. Pozrite na tie davy, čo neodtŕhajú pohľady od vody.

Obíďte to mesto v príjemnej malátnosti nedeľného popoludnia. Vyberte sa z parku Corlears Ilook k ramenu Coentis Slip a odtiaľ po ulici Whitehall na sever. Čo vidíte? Okolo celého mesta ako mĺkve stráže tisícky smrteľníkov pohrúžených do snenia o mori. Podaktorí sa opierajú o koly, podaktorí sedia na pilieroch prístavísk, podaktorí nazerajú ponad zábradlia na paluby lodí, ktoré sa priplavili z Číny, podaktorí sú vysoko v lanoví, akoby túžili po ešte lepšom výhľade na more. No všetko sú to suchozemci - cez týždeň zatvorení medzi štyrmi stenami, pripútaní k pultom, pribití k laviciam, vsadení za písacie stoly.

5,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Ivana 25. január 2021
Ohrdnuté srdce od Jana Pronská
Knihy so zľavou

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Biela veľryba (Herman Melville)