Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Spoločenské romány

V korunách stromov

od Richard Powers z vydavateľstva Premedia dot 2020 SK jazyk

19,95 € 15,59 €
Zľava: 22%

V korunách stromov

od Richard Powers z vydavateľstva Premedia dot 2020 SK jazyk

Autor: Richard Powers
Vydavateľstvo: Premedia
Rok vydania: 2020
EAN: 9788081598623
Počet strán: 520
Typ tovaru: pevná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 160x235 mm
Žáner: Romány
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 22.9.2021
Bežná cena 19,95 €
Zľava: 22%
Naša cena 15,59 €

Viac o knihe V korunách stromov (Richard Powers)

V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda a kniha je teda aj ódou na ňu. Dvanásty román Richarda Powersa sa pred nami od koreňov ku korune a potom späť odvíja ako sústredené kruhy navzájom poprepájaných príbehov. Tie siahajú od New Yorku v období pred vojnou Juhu proti Severu až po boje o drevo na severozápade Spojených štátov koncom 20. storočia a ďalej. Existuje totiž svet, ktorý sa odvíja paralelne s tým naším tento svet je nesmierny, pomalý, navzájom poprepájaný, bohatý, neuveriteľne tvorivý a našimi očami takmer neviditeľný. Prichádza príbeh o niekoľkých ľuďoch, ktorí sa tento svet naučia vidieť, a ktorí sú vtiahnutí do prebiehajúcej katastrofy.

 

Dômyselne vystavaný príbeh, ktorý sa vetví a týči ako stromy, čo sa nachádzajú v jeho jadre. Ich výnimočnosť a vzájomná prepojenosť pritom odráža ľudí, ktorí medzi nimi žijú, zhodnotila komisia, ktorá románu udelila Pulitzerovu cenu za beletriu.

 

Ukážka z knihy: 

 

Teraz je čas gaštanov.

Ľudia hádžu do ich obrovských kmeňov kamene. Plody padajú v posvätnom krupobití všade naokolo. Túto nedeľu sa to deje na nespočetných miestach od Georgie až po Maine. V meste Concord sa na tomto rituáli zúčastňuje aj Thorcau. Má pocit, akoby hádzal kamene do živého tvora, ktorý má síce zmysly otupené o čosi viac ako on sám, ale aj tak ich spája rovnaká krv. Staré stromy sú našimi rodičmi a rodičmi našich rodičov, náhodou. Ak máš pochopiť tajomstvá Prírody, musíš si viac cvičiť ľudskosť...


V Brooklyne na kopci Prospect Hill sa Jorgen Hill, ktorý dorazil do krajiny len nedávno, smeje pri pohľade na to množstvo padajúcich gaštanov. Zakaždým, keď trafí kameňom kmeň, dopadne na zem množstvo jedla. Muži pobehujú okolo stromu ako zbojníci, plnia si gaštanmi čiapky a vrecia. Gaštany vyslobodené z tesných pichľavých šupiek si strkajú do záhybov nohavíc. Práve sa odohráva slávna a bezplatná hostina pre celú Ameriku - ďalšia žatva v krajine, ktorá si ešte aj odpadky berie z Božieho stola.


Nór si spolu s priateľmi z dokov Brooklvn Navy Yard pochutnáva na ukoristených gaštanoch upečených v obrovských vatrách na čistine v lesoch. Pečené gaštany ho upokojujú tak, že to ani nedokáže vyjadriť slovami: sú sladké a voňavé, chutia bohato ako zemiak vymáčaný v mede, zemito a zároveň tajomne. Ostnaté šupky pichajú, ale namiesto toho, aby ho ich odpor odradil, dráždi ho. Tie gaštany sa predsa chcú vyšmyknúť zo šupiek, ktoré ich chránia. Každý z nich sa dobrovoľne ponúka na zjedenie, aby sa tie ostatné mohli rozpŕchnuť kamsi do diaľky.


V ten večer Hoel, opitý chuťou pečených gaštanov, požiada o ruku Vi Powysovú, írske dievča z radových, borovicami lemovaných domov, ktoré stoja vo Finn Town, dva bloky od jeho izby. Nikto v okruhu päťtisíc kilometrov nemá právo namietať. Svadbu majú pred Vianocami. Vo februári sú z nich už Američania. Na jar gaštany opäť rozkvitnú. Dlhé strapaté jahňady vejú vo vetre ako spenené vlny na sivej hladine rieky Hudson.

S občianstvom prichádza aj hlad po šírom svete. Novomanželia zhromaždia celý svoj hnuteľný majetok a vydajú sa na dlhú cestu cez nekonečné borovicové lesy až do temných bukových lesov v Ohiu, potom pokračujú cez buky na Stredozápade až do osady neďaleko posádky vo Fort Des Moincs v novom štáte Iowa, kde úrady rozdávajú len včera získanú pôdu každému, kto na nej chce farmárčiť. K najbližším susedom sú to vyše tri kilometre. V prvý rok obhospodarujú dvadsať hektárov. Kukuricu, zemiaky a fazuľu. Práca je ťažká, ale robia na seba. Jej to rozhodne lepšie, než stavať lode pre námorníctvo nejakej krajiny na druhom konci sveta.


Potom v prérii nastane zima. Mráz podrobí ich vôľu prežiť tvrdej skúške. Počas tých nocí strávených v zrube s deravými stenami im tuhne krv v žilách. Ak si chcú opláchnuť tvár, musia každé ráno v nádobe na vodu rozbíjať ľad. Sú však mladí, slobodní a odhodlaní - ich existencia závisí iba od nich samotných. Zima ich nezabije. Ešte nie. Z najčernejšieho zúfalstva v ich vnútri nakoniec vzíde ten najvybrúsenejší diamant.


Keď opäť nastane čas sadiť, Vi je tehotná. Hoel priloží ucho k jej bruchu. Pri pohľade na úžas v jej tvári sa rozosmeje. „Čo hovorí?“


Hoel odpovie tvrdou, neokrôchanou angličtinou. „Nakŕm ma!“


V máji objaví Hoci šesť gaštanov vo vrecku pracovnej košele, ktorú mal na sebe v deň, keď požiadal svoju manželku o ruku. Vtlačí ich do pôdy západnej Iowv, tam, v tej pustej prérii pri zrube, kde niet stromov. Farma je od miest, kde gaštany rastú, vzdialená stovky kilometrov, tisíce ju delia od kopca Prospect Hill, posiateho stromami. Hoel si na tie zelené lesy na východe spomína každý mesiac s čoraz väčšími ťažkosťami.

5,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Timea 21. december 2020
Má cesta za štěstím od Karel Gott
Pexeso krásy Bratislavy

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

V korunách stromov (Richard Powers)