Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Báje, povesti

Mýty

od Stephen Fry z vydavateľstva Tatran dot november, 2020 SK jazyk

19,90 € 14,59 €
Zľava: 27%

Mýty

od Stephen Fry z vydavateľstva Tatran dot november, 2020 SK jazyk

Autor: Stephen Fry
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: november, 2020
Rok poslednej dotlače: jún, 2021
EAN: 9788022211413
ISBN: 978-80-222-1141-3
Počet strán: 320
Typ tovaru: pevná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 147x229 mm
Žáner: Mytológia
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 28.7.2021
Bežná cena 19,90 €
Zľava: 27%
Naša cena 14,59 €

Viac o knihe Mýty (Stephen Fry)

Čo nám hovoria grécki bohovia dnesNik nemiluje búrlivejšie, neháda sa vášnivejšie, netúži dychtivejšie, nesníva odvážnejšie a nepodvádza prefíkanejšie ako grécki bohovia a bohyne. V mnohých ohľadoch sú ešte ľudskejší než my celé nebesia, zem s božským Olympom, moria aj podsvetie sú scénou pre ich hrdinské činy, ale aj dobrodružstvá, lásky, samopaš, výčiny, hádky, akty pomsty, žiarlivosti či závisti.

 

Stephen Fry si už v detstve obľúbil staré grécke báje a povesti a rozhodol sa ich prerozprávať jazykom blízkym našej tragickej i komickej súčasnosti, a to postupne od zrodenia vesmíru až po stvorenie človeka. Spolu s ním sledujeme so zatajeným dychom Aténu vystupujúcu z Diovej rozťatej hlavy, s Persefonou schádzame do temných hlbín Hádu, ako na vlastnej koži cítime Prometeov ukrutný trest, ktorý mu Zeus vymeral za dar ohňa ľuďom, a chvejeme sa hrôzou, keď Pandora otvorí džbán plný utrpenia.

 

Grécki bohovia stelesňujú to najlepšie i najhoršie v nás a prostredníctvom ľahkého, vtipného štýlu Stephena Frya nám rozprávajú svoje príbehy. Kniha Mýty je dôvtipné, humorné a mimoriadne vydarené dielo človeka, ktorý už vyše štyridsať rokov zabáva svojím hereckým aj literárnym umením celý svet.

 

Ukážka z knihy: 

 

PREDSLOV


V detstve sa mi šťastnou náhodou dostala do rúk knižka Príbehy zo starovekého Grécka a bola to pre mňa láska na prvý pohľad. Hoci mám rád aj mýty a legendy iných kultúr i národov, grécke báje ma nadchli najväčšmi. Ich dynamický, zábavný, vášnivý, špecifický, mimoriadne detailný a uveriteľný svet ma jednoducho očaril. Dúfam, že rovnako zaujmú aj vás. Možno už poznáte niektoré príbehy opísané v tomto diele, no chcel by som privítať predovšetkým čitateľov, ktorí sa dosiaľ s gréckou mytológiou nestretli. Nemusíte sa v nej vyznať - táto knižka sa začína prázdnym vesmírom. Rozhodne nepotrebujete „klasické vzdelanie", nemusíte vedieť, čo je nektár, kto sú nymfy, satyrovia, kentauri, Moiry alebo Fúrie. Na gréckej mytológii nie je nič vedecké či intelektuálne, naopak, je prudko návyková, zábavná, prístupná a neuveriteľne ľudská.

 

Odkiaľ vlastne pochádzajú staroveké grécke mýty? Mohli by sme si v zložitom gobelíne ľudských dejín vybrať grécku nitku a nasledovať ju až na začiatok, ale keby sme sa zamerali na jednu konkrétnu civilizáciu, dalo by sa povedať, že trúfalo prehliadame skutočný zdroj univerzálnych mýtov. Už prví ľudia na svete sa zamýšľali nad tým, aká moc poháňa sopky, búrky, prílivové vlny a zemetrasenia. Oslavovali a uctievali striedanie ročných období, pohyby nebeských telies na nočnej oblohe aj každodenný zázrak svitania a pýtali sa, ako sa to všetko začalo. Kolektívne nevedomie mnohých civilizácií obsahuje príbehy o nahnevaných bohoch, zomierajúcich a obnovujúcich sa bohoch, bohyniach plodnosti, božstvách, démonoch a duchoch ohňa, zeme i vody.

 

Gréci, pravdaže, nie sú jediný národ, čo sa pokúsil utkať zo zmätených nitiek bytia tapisériu legiend a folklóru. Z archeologického a paleoantropologického hľadiska sú grécki bohovia potomkami nebeských otcov, mesačných bohýň a démonov „úrodného polmesiaca" Mezopotámie, čiže dnešného Iraku, Sýrie a Turecka. Babylončania, Sumeri, Akkádčania a iné tamojšie civilizácie, ktoré prekvitali dávno pred Grékmi, mali vlastné ľudové mýty o stvorení sveta. Pôvod týchto príbehov, ako aj jazykov spomínaných národov možno vystopovať do Indie a praveku, ba až do Afriky k samému zrodu ľudstva.

3,0 z 5 (2x)

Recenzie

Zatvoriť
Jana T. 13. júl 2021
Náročné čítanie,plno mien, vzťahy prepletené. Posúvam ďalej.
Michaela Zamari 01. december 2020
Nikdy by som nečakala, že mýty ma budú tak baviť, ale anotácia znela viac než lákavo a neľutujem.  Predtým som oceňovaného britského komika, moderátora, herca, či dokonca režiséra Stephena Frya nepoznala, no už som podľahla čaru jeho slova. Asi len málokto by prerozprával staré grécke báje a povesti zaujímavejším štýlom, tragicky i komicky zároveň. Ja som sa bavila.  A žasla.  Síce sú všetky príbehy prekryté rúškom - keby bolo keby, no neskutočne ma bavilo čítať o vysvetleniach, ako vznikli a zaužívali sa pojmy ako napr. chiropraktik, mnemotechnické pomôcky, týfus a tajfún, eutanázia, elektrón, chlorofyl a chlór, stafylokok či odkiaľ pochádza slovo defraudácia alebo hygiena, ktorá je momentálne dosť v kurze. A že koreň mena boha Senectus nájdeme v slovách senior, senát, senilný.  Spočiatku som mala pocit, že držím v rukách kamasútru, inokedy, že čítam grotesku.  Na tie podivuhodné vzťahy medzi bohmi som si ale rýchlo zvykla. Napriek tomu ma neraz prekvapili. V knihe sa spomínajú aj pre nás autorov či čitateľov obľúbené Múzy - považované za patrónky umenia vo všeobecnosti, ako aj za osobný zdroj inšpirácie.  Text je rozdelený veľmi priateľsky a svižne, žiadna jednoliata kapitola na dvesto strán, čo som tiež ocenila. Niektoré príbehy ma ohúrili menej, niektoré ma zasa absolútne fascinovali. napr. ten o vzniku 4 ročných období, ďalší o Hermafroditovi či o Erosovi a Psyché. Viete, prečo je niekedy na ordinácii lekára tabuľa so znakom drevenej palice ovinutej hadom?... Dozviete sa, keď dáte tomuto umeleckému dielu (nielen obsahovo, ale aj vizuálne, lebo Tatran sa opäť blysol a svojim knihám dávajú náležite krásne obálky ). Zaujal ma aj príbeh o Sizyfosovi, veľmi pútavý a prešibanosť postavičiek nemala páru. Keď sa do mýtov začítate, užite aj príbeh o Adonisovi, ktorý dodnes zosobňuje ideál mužskej krásy či ten o tom, ako vznikol pavúk. Za zmienku stojí aj známa formulka - nezaspať na vavrínoch a z posledných príbehov sa mi veľmi páčil ten o o zlatoprstom Midasovi. Parádne zobrazil ľudskú chamtivosť, pomýlené hodnoty a nepremyslené požiadavky. "Nespútaná radosť opadla, len čo si Midas naplno uvedomil dôsledky svojho želania." Dokonalá skrytá pasca. Napokon, prečítajte si, táto kniha stojí za pozornosť a určite vďaka nej získate nový pohľad na grécku mytológiu.
Špiónka od Daniel Silva
Pexeso krásy Bratislavy

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Mýty (Stephen Fry)