Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Historické romány

Oheň v srdciach

od Zuzka Šulajová z vydavateľstva Tatran dot november, 2020 SK jazyk

19,90 € 14,59 €
Zľava: 27%

Oheň v srdciach

od Zuzka Šulajová z vydavateľstva Tatran dot november, 2020 SK jazyk

Autor: Zuzka Šulajová
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: november, 2020
EAN: 9788022211284
ISBN: 978-80-222-1128-4
Počet strán: 660
Typ tovaru: pevná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 148x233 mm
Žáner: Historické romány
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes do 12:30 a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 29.9.2021
Bežná cena 19,90 €
Zľava: 27%
Naša cena 14,59 €

Viac o knihe Oheň v srdciach (Zuzka Šulajová)

Historický román Zuzky Šulajovej vtiahne čitateľa do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia. Pred našimi očami ožíva toskánska Florencia, chorvátsky Grič, noblesná Viedeň a korunovačné mesto Prešporok. V mnohonárodnej rakúskej monarchii sa pod vplyvom francúzskej revolúcie začínajú šíriť národnooslobodzovacie myšlienky utláčaných slovanských národov. V tomto historickom rámci sa odvíja príbeh neobyčajnej ženy, krásnej a vzdelanej Katariny. Na viedenskom dvore ako cisárova chránenkyňa vzbudzuje vášne mnohých mužov, no úprimne miluje len jedného z nich. Zápal pre spoločnú vec a oheň vzájomnej lásky, ktoré im obom planú v srdciach, už nič na svete neuhasí.

 

Po francúzskej revolúcii sa Európou šíria revolučné myšlienky, tróny sa otriasajú, utláčané národy hrdo zdvíhajú hlavy a požadujú právo na sebaurčenie, vlastnú reč a náboženskú slobodu. Aj v mnohonárodnej habsburskej ríši to vrie ako v kotle. Do politiky, ktorá bola odjakživa doménou mužov, nenápadne, no o to razantnejšie vstupuje krásna a múdra žena, odchovaná na ideáloch slobody a rovnosti. Pred osobným šťastím uprednostňuje národné záujmy. Muži jej padajú k nohám, panovníci načúvajú jej radám. Pôvabná a bystrá Rina mieša karty medzinárodnej politiky so šarmom, dôvtipom, v krásnych krinolínach, no aj v mužskom prezlečení ako dvojitá špiónka, ale aj ako žena činu, keď sa pokúsi oslobodiť odsúdených jakobínov z väzenia v Pešti, keď uteká pred tyranským manželom, bojuje o svoje deti, ošetruje ranených v prešporskom lazarete alebo bráni svoje mesto pred paľbou francúzskych diel.

 

Špiónka Katarina, sirota slovenského pôvodu, bola chránenkyňou, milenkou, družkou aj manželkou. No to, po čom túži najviac, jej stále uniká medzi prstami. Stáť po boku milovaného muža sa zdá byť nemožné. Katarina vyhrala už nemálo bojov, no boj o vlastné šťastie je pre ňu ten najťažší.

 

Ukážka z knihy: 

 

Prológ


Toskánsko, Florencia, september 1775

 

Prekrásny palác Pitti na juhu Florencie nenavrhol nik menší než chýrny architekt Brunelleschi, preslávený stavbou svetoznámej kupoly florentskej katedrály. Od Pittiovcov ho odkúpili nemenej známi Mediciovci, spravili z neho svoje rodové sídlo a rozšírili ho o ďalšie dve krídla. A keď vymreli, palác sa napokon dostal do rúk kráľovského rodu.

 

Nádhernými chodbami neustále prúdilo obrovské množstvo ľudí - od služobníctva, lokajov či komorných až po aristokratov. V rozľahlých, zdanlivo nekonečných záhradách plných rôznorodých stromov, rozkvitnutých krovín a kvetov, o ktoré sa intenzívne staralo množstvo záhradníkov, sa naháňali traja chlapci.

 

Toskánsky miestodržiteľ stál v okne svojej pracovne a sledoval troch šantiacich synov. Myšlienky Petra Leopolda Habsburského sa však vracali k dávnym spomienkam na týždne strávené v chladnom Uhorsku v obkľúčení divokých hôr a lesov plných zveri. Ich pižmo priam cítil až sem, do slnečného Toskánska rozvoniavajúceho vinohradmi a olivami. Mäkký matrac strohého zvolenského zámku sa zachvieval pod vášnivými stonmi mladých tiel túliacich sa k sebe láskou, o ktorej vedeli, že nemá nádej. Ukradli si kúsok šťastia a nikdy sa nemali dozvedieť, aké by to bolo, keby sa pokúsili ponechať si ho.

 

Arcivojvoda Leopold frustrované tresol rukami do podokenice. V srdci mu horel oheň, je to len pár krátkych mesiacov, čo ho v ňom zažalo to dievča. Hruď mu zvierala obruč vlastného pôvodu. Nezrodil sa na to, aby si mohol robiť, čo chce. Ani len ľúbiť, koho chce.

 

Toskánsky miestodržiteľ sledoval, ako sa jeho dvaja synovia bezstarostne naháňajú a za nimi zo všetkých síl beží štvorročný arcivojvoda Karol. Leopold sa zachmúril. Dieťa je vážne choré. Nesmie sa namáhať.

 

Leopold naliehavo zazvonil a nakázal lokajovi privolať Karolovu guvernantku. Aspoň si má na kom vybiť frustráciu.

 

„Doneste mi horúcu vodu a víno," rozkázala pôrodná babica a ustarostené pozorovala rýchlo slabnúcu rodičku. „Milosťslečna, musíte sa snažiť. Nebojte sa, nezomriete mi tu.

5,0 z 5 (2x)

Recenzie

Zatvoriť
Michaela Zamari 02. február 2021
"Cítila jeho horúce bozky na miestach, ktorých sa nikdy nedotkol..." - jedna z mnohých viet, ktoré som hltala s rozžiarenými očami. Priznám sa aj bez mučenia, nie som nadšenec veľkého množstva historických zmienok v románe, beletrii, ale ako čitateľ a autor som sa tešila, že si večer po práci ľahnem ku knihe a žačítam sa. Zvedavosť sa nevedela dočkať, ako bude príbeh pokračovať a šteklenie v žalúdku sa dostavilo pri každej scéne, kde to medzi hlavnými postavami iskrilo. Toto sa Zuzke podarilo, takýto vplyv na mňa mala! Ide o riadneho tučka a moja hlava nezvládala poňať toľko historických mien, no už v prvej pätine som vedela, že je to majstrovsky napísané a prepletené. Čakala som klasickú romantiku, ale Zuzka neskutočne vykreslila iskrenie, vášeň a hlboké city medzi hl. postavami. Nepoviem meno hl.hrdinu, nech si postupné odkrývanie užijete rovnako ako ja. Pre mňa jedno z TOP vykreslení lásky, ľúbostného vzťahu. Jediné, čo som naozaj nečakala, boli drsnejšie scény, priam brutálne, a erotika. Opisy mučenia mi zmývali úsmev, no k deju patrili. Naopak erotika ma prekvapila v dobrom, priam som bola nadšená, ale to asi nikoho nešokuje, keď pozná moju tvorbu. Zuzka ju napísala vkusne, dráždivo, elegantne, vášnivo... v skratke - brilantne. A niektoré rozhovory boli také krásne, že kým jeden druhému viseli na perách, ja som visela na nich oboch. "Rina naňho len nemo hľadela. Vedela, že tohto muža miluje, ale myslela si, že viac sa už nedá. Teraz zistila, že sa dá." - a nebola jediná. Mohla by som tu písať lytánie, veď ide o 658 strán a príbeh nestagnuje ani v jednej kapitole, ale čítaním mojich dlhosiahlych dojmov by ste stratili čas, ktorý môžete rovno investovať do tohto pokladu. Vzhľadom k rozsahu som ho konzumovala pomaly, takmer dva týždne, no miestami dôklade a vychutnávala som si ho. Prirovnala by som to k seriálu. Kým niekto pozeral TV, ja som si každý deň dopriala dávku tohto príbehu príbehu plného búrlivých vzťahov, zvratov, emócií, lásky aj intríg,... nádherná všehochuť s pridanou hodnotou - reálnou históriou na pozadí. Zuzka knihu písala niekoľko rokov a tá obrovská drina je z nej cítiť. Ako som spomínala v stories tu na IG, pridanej bezprostredne po dočítaní, nemám rada zaostalé výroky v štýle, že sk autori sa nemôžu rovnať zahraničným, ale viete čo? Výnimočne súhlasím, pretože táto kniha je tak famózne napísaná, že mnohé zahraničné by sa mohli ísť hanbiť do kúta. Možno aj preto by sa k talentovanej autorke hodil úryvok z jej vlastnej tvorby - "Neprijal to... Prečo... prečo je taký skromný ten, kto nemusí, a tí, čo nemajú byť na čo pyšní, sa hrdo búšia do hrudí?" Ja Zuzke ďakujem za veľmi výnimočný zážitok.
Jana 10. november 2020
OBJAVTE VESMÍR s interaktívnou sadou
Skryté príčiny únavy a nedostatku energie od Steven R. Gundry

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Oheň v srdciach (Zuzka Šulajová)