Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Kariéra a motivačná literatúra Psychológia, komunikácia

Sny - Využitie v psychoterapii a osobnostnom raste

od Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová z vydavateľstva Ikar, a.s. dot 2020

10,90 € 8,16 €
Zľava: 25%

Sny - Využitie v psychoterapii a osobnostnom raste

od Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová z vydavateľstva Ikar, a.s. dot 2020

Autor: Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Rok vydania: 2020
EAN: 9788055175874
ISBN: 978-80-551-7587-4
Počet strán: 144
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 125x200x19 mm
Žáner: Životná pomoc,psychológia
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 19.1.2021
Bežná cena 10,90 €
Zľava: 25%
Naša cena 8,16 €

Viac o knihe Sny - Využitie v psychoterapii a osobnostnom raste (Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová)

Prečo sme napísali knihu o snoch? Sú tu osobné dôvody. Naše sny nás fascinujú a radi si ich ráno rozprávame. Veď snívame v spoločnej domácnosti. Sú tu aj pracovné dôvody. Obaja sa hlásime k psychodynamickej psychoterapii a v nej patrí práca so snami k základným metódam. O svojom prístupe k snom sme referovali v mnohých prednáškach na konferenciách a v časopiseckých článkoch. Viedli sme workshopy o práci so snami pre ľudí v pomáhajúcich profesiách. Navyše, autor niekoľko rokov vyučuje predmet práca so snami v psychoterapii na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Prácu so snami klientov a študentov pokladáme za jeden z najvzrušujúcejších momentov svojej činnosti. Odhaľuje možnosti v terapii i podpore osobného rastu. Preto sme si dovolili niektoré zo snov, s ktorými sme sa stretli, použiť v knihe ako ilustrácie.

 

V snovom svete sa odohrávajú príbehy všetkých žánrov, nemenej vzrušujúce ako tie v televízii. Dúfame, že kniha o snoch bude pre čitateľov výzvou, aby sa viac zaoberali svojím duševným životom, aby si vážili správy a posolstvá, ktoré vysiela psychika z podzemných podlaží.

 

Ukážka z knihy: 

 

My ľudia prespíme asi tretinu života. To, že nám evolúcia dopriala toľko spánku, potvrdzuje, že je pre nás veľmi dôležitý. Spánok a bdenie tvoria 24-hodinové kontinuum, počas ktorého sú nielen naše fyziologické funkcie, ale aj psychika stále aktívne (Cartwrightová, 2010, Hartmann, 2013). V spánku sa mení naše vedomie, klesá jeho bdelosť (vigilita), znižuje sa schopnosť našej reaktivity na podnety, mení sa vnímanie času, kontinuity prežívania, väčšinu času strávime v stabilnej polohe a vo svalovej relaxácii. Funkciou spánku je okrem regenerácie telesných síl v ochrannom útlme aj spracovanie podnetov, informácií v myslení, pamäti a emocionalite.

 

Zvyčajná potreba trvania spánku dospelých ľudí je 7-9 hodín. Existujú však aj značné interindividuálne rozdiely. Sú krátkospáči, ktorým stačí 4-5 hodín, a dlhospáči, ktorí potrebujú viac ako 9 hodín. Nevieme, či to nie je iba legenda, ale ako najslávnejší krátkospáč sa uvádza Napoleon, ktorý údajne vyznával heslo: „Štyri hodiny pre mužov, päť hodín pre ženy a šesť pre idiotov.“ V subjektívnej kvalite spánku nemusia byť rozdiely medzi oboma skupinami významné. V každom prípade, krátkospáči zažijú počas noci menej REM fáz, takých dôležitých pre sny a snívanie.

 

Potreba spánku je pravdepodobne geneticky daná. Preto je dôležité, aby boli krátkospáči tolerantnejší než Napoleon a nevyčítali svojim partnerom či deťom, že sú leniví, keď toľko spia.

 

Nenaplnenie individuálnej potreby spánku sa nazýva spánková deprivácia. Existuje veľké množstvo výskumov, laboratórnych i klinických, ktoré dokazujú negatívny vplyv spánkovej deprivácie na telesné a duševné zdravie. Pri krátkodobej spánkovej deprivácii (nevyspatosti) sa znižuje intelektová a pamäťová výkonnosť, mení sa reakčný čas, objavujú sa emočné prejavy ako dráždivosť či úzkosť. Najzávažnejším prejavom je mikrospánok, ktorý môže mať fatálne dôsledky v doprave, ale aj pri medicínskych výkonoch. 

Recenzie

Zatvoriť
Druhá šanca na lásku
Dcera snehu

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Sny - Využitie v psychoterapii a osobnostnom raste (Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová)