Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Literárna biografia

Narodený v modrú stredu

od Daniel Tammet z vydavateľstva Absynt dot 2020 SK jazyk

10,87 €
-27%

Narodený v modrú stredu

od Daniel Tammet z vydavateľstva Absynt dot 2020 SK jazyk

Autor: Daniel Tammet
Vydavateľstvo: Absynt
Rok vydania: 2020
EAN: 9788082031754
Počet strán: 232
Typ tovaru: brožovaná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 132x210 mm
Žáner: Biografie
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v pondelok 6.2.2023
Bežná cena 14,90 €
-27%
Naša cena 10,87 €

Akcia, k nákupu nad 20€ získate cestovateľský diár iba za 0,99€.

Viac o knihe Narodený v modrú stredu (Daniel Tammet)

Aké je to byť iný? Iný ako väčšina ľudí? Autistický génius Daniel Tammet nám rozpráva o svojom živote, ktorý bol často plný bolesti, ale aj neuveriteľných zázrakov.

 

Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Na to, aby sa plynule naučil rozprávať po španielsky či islandsky potreboval týždeň. Aj takéto schopnosti má výnimočný autistický génius a savant Daniel Tammet. Jeho život však nebol žiadnou rozprávkou. Prežil komplikované detstvo i dospievanie, výsmech aj šikanu. Najbezpečnejšie sa vždy cítil sám uzavretý vo svojom malom svete zloženom z nádherných číselných krajín. Daniel Tammet sa narodil v jednu modrú stredu. Prečo práve modrú? Pretože čísla vidí ako farby, každé z nich má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia.

 

Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár.

 

Svetový bestseller Narodený v modrú stredu vyšiel už v osemnástich jazykoch. V Absynte vychádza mimo edície v preklade Alexandry Strelkovej.

 

Ukážka z knihy:


Narodil som sa 31. januára 1979. V stredu. Viem, že to bola streda, pretože ten dátum vidím namodro a stredy sú vždy modré, tak ako číslo 9 či zvuk hašterivého kriku. Môj dátum narodenia sa mi páči, pretože väčšinu jeho čísel si viem vizuálne predstaviť ako hladké oblé tvary, podobné kamienkom na pláži. Ide totiž o prvočísla: 31, 19, 197, 97, 79 a 1979 sú deliteľné len samými sebou a číslom 1. Rozoznám všetky prvočísla až po 9973 podľa ich „kamienkovosti“. Tak totiž funguje môj mozog.

Trpím zriedkavým ochorením známym ako savantský syndróm, o ktorom sa vedelo len veľmi málo, až kým sa svetu nepredstavil v podaní Dustina Hoffmana v oscarovom filme Rain Man z roku 1988. Podobne ako Hoffmanova filmová postava Raymond Babbitt, aj ja pociťujem priam nutkavú potrebu poriadku a rutiny, ktorá ovplyvňuje prakticky všetky stránky môjho života. Napríklad pravidelne raňajkujem presne 45 gramov ovsenej kaše, misku pre istotu vždy prevážim na elektronickej váhe. Pred odchodom z domu si zakaždým porátam kusy oblečenia, ktoré mám na sebe. Ak si svoju tradičnú šálku čaju nedám každý deň v rovnakom čase, znervózniem. Vždy keď som pod veľkým tlakom a nemôžem normálne dýchať, zavriem oči a počítam. Myslím na čísla. Vďaka nim sa opäť upokojím.

Čísla sú moji priatelia a sú mi vždy nablízku. Každé je jedinečné a má svoju vlastnú osobnosť. Číslo jedenásť je priateľské, päťka je hlučná, zato štvorka je plachá a tichá - je to moje obľúbené číslo, možno preto, že mi pripomína samého seba. Niektoré sú veľké: 23, 667, 1179. zatiaľ čo iné sú malé: 6,13, 581. Niektoré sú krásne, ako napríklad 333, a ďalšie zas škaredé, ako 289. Každé jedno číslo je pre mňa špecifické.

Kamkoľvek idem alebo čokoľvek robím, čísla neopúšťajú moju myseľ. Známemu moderátorovi Dávidovi Lettermanovi som v New Yorku pri rozhovore povedal, že vyzerá ako číslo 117 - štíhly dlháň. Krátko nato som sa vonku na patrične očíslovanom námestí Times Square zahľadel na okolité mrakodrapy a ocitol sa v obkolesení deviatok - toto číslo spájam s pocitom nesmiernej veľkosti.

Vedecky sa moje vizuálne a emočné vnímanie čísel označuje ako synestézia, zriedkavá neurologická kombinácia zmyslových vnemov, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako schopnosť vidieť písmená či čísla vo farbách. Ja mám neobvyklý a komplexný typ synestézie, v rámci ktorého vidím čísla ako tvary, farby, rôzne štruktúry a pohyby. Jednotka sa napríklad žiarivo leskne, akoby mi niekto do očí svietil baterkou. Päťka znie ako úder hromu či vlnobitie. Tridsaťsedmička je hrudkovitá ako ovsená kaša, zatiaľ čo osemdesiatdeviatka mi pripomína padajúci sneh.

4,8 z 5 (5x)

Recenzie

Zatvoriť
Marta K. 13. máj 2022
Výborná kniha, mala som ju najprv požičanú od priateľky, ale rozhodla som sa si ju kúpiť. Mám vnučku, ktorá má mierny autizmus a mohla som takto lepšie pochopiť jej správanie.
Valéria 28. december 2021
Narodený v modrú stredu je autobiografiou autistu, savanta. Táto kniha ponúka fascinujúce okamihy života "iného" dieťaťa aj to,ako sa s tým vyrovnávali jeho rodičia. Danielovi ešte ako dieťaťu bola diagnostikovaná epilepsia, čo súvisí s činnosťou mozgu u savantov. Celý opis prvého záchvatu som prežívala s Danielovým otcom, nakoľko len pár týždňov predtým som si sama zažila to isté. Aj keď, priznávam, Daniel mal oveľa silnejší záchvat,no v tom momente boli minúty hodinami. Zvláštnym pre mňa bolo, aký odvážni (alebo ľahkovážni?!)jeho rodičia boli. Popri Danielovej diagnóze si spravili ďalších 8 detí a to aj popri vážnej chorobe otca. Ale späť k Danielovi… To, čo je pre nás bežné, ako hra na školskom dvore, spoločné plnenie zadaní v škole,bolo pre Daniela nepochopiteľné. Musím však povedať, že už v 80.-90.rokoch bolo školstvo v UK na inej úrovni ako je to u nás dnes. Neraz sa stretávam s tým,ako pedagógovia nútia deti jesť čo nechcú, robiť veci tak ako sa má a netolerujú inakosť. Daniel môže byť len rád, že vyrastal v Británii. Učitelia boli vo veľkej miere tolerantní. To, akým spôsobom sa učil rôzne jazyky mi prišlo až smiešne jednoduché-samozrejme v jeho podaní,ja neovládam ani angličtinu a nie za 2 týždne sa naučiť islandsky tak,aby som viedla rozhovor v tv(Daniel to dokázal a nielen to!) Zaujímavé bolo,ako sa vybral do sveta- SÁM! Spoznal mnoho ľudí a stal sa odvážnejším, smelším, osvojil si znaky empatie a riadil sa nimi, čo mu výrazne pomohlo v medziľudských vzťahoch. Tiež nám odhalil kus zo súkromia a spolunažívania so životným partnerom. Niekoho jeho výklad "fungovania" matematiky nudil,no pre mňa to bolo WAU! Ak by sa jeho teóriou učila matika na školách, možno aj zo mňa by sa vykľul génius! ODPORÚČAM
Viera K. 21. september 2021
Myslím, že kniha záujme nielen tých, čo prichádzajú do styku s autistami. Určite môže priniesť lepšie pochopenie pre ich odlišnosti a správanie.
Zdena P. 29. december 2020
Dar pre nevestu na Vianoce. Hneď večer ju začala čítať a konštatovala, že je výborná, poučná, psychologická sonda do duše človeka , ktorý má inakší pohľad na svet. Rada si ju prečítam aj ja.
Magda 17. apríl 2020
Super kniha, aj film som videla :) odporúčam. zaujímavé čítanie.
dama-kontra-strelec
Listopád

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Narodený v modrú stredu (Daniel Tammet)