Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Veľké upratovanie skladov Spoločenské a humanitné vedy Psychológia

12 pravidiel pre život (1. akosť)

od Peterson Jordan B. z vydavateľstva Vydavatelstvo Tatran s.r.o. október, 2018 SK jazyk

12 pravidiel pre život (1. akosť)

od Peterson Jordan B. z vydavateľstva Vydavatelstvo Tatran s.r.o. október, 2018 SK jazyk

Autor: Peterson Jordan B.
Vydavateľstvo: Vydavatelstvo Tatran s.r.o.
Rok vydania: október, 2018
Rok poslednej dotlače: február, 2019
EAN: 9788022209489
ISBN: 978-80-222-0948-9
Počet strán: 380
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 147,0x229,0x0,0 mm
Žáner: Veda a technika
Vydanie: 1
Poškodenie: narazený roh
Dostupnosť: Vypredané
Bežná cena 16,90 €
-50%
Naša cena 8,45 €
Strážiť produkt Pridať do zoznamu
12 pravidiel pre život (1. akosť) (Peterson Jordan B.)

Dôvod zľavy: narazený roh.

(šípka môže zobrazovať poškodenie)

Produkt bol vystavený na našej predajni a má drobné poškodenie (prípadne výrobnú chybu), ktoré môžete vidieť na obrázku. Produkt je nový, nepoužívaný.

Dôvod cenového zvýhodnenia: narazený roh.

Poškodenie sa môže líšiť od ukážky (v prípade, ak máme viac kusov skladom). 

Knihu si môžete zakúpiť aj bez poškodenia kliknutím na tento odkaz.

Viac o knihe 12 pravidiel pre život (1. akosť) (Peterson Jordan B.)

Ktoré najhodnotnejšie poznatky by mal každý vedieť?


Uznávaný klinický psychológ Jordan Peterson významne ovplyvnil súčasné chápanie osobnosti. Vďaka svojim prednáškam o Biblii, ľúbostných vzťahoch, či mytológii, ktoré oslovili desiatky miliónov ľudí, ho možno zaradiť medzi najpopulárnejších mysliteľov na svete. V dobe nevídaných zmien a polarizujúcej politiky našiel jeho priamy a osviežujúci odkaz o dôležitosti osobnej zodpovednosti a starovekej múdrosti odozvu na celom svete.


V tejto knihe ponúka dvanásť dômyselných a praktických princípov pre zmysluplný život, ktoré nás nabádajú, aby sme si upratali vo vlastnom dome skôr, než začneme kritizovať iných, alebo aby sme sa porovnávali so svojím včerajším ja, nie s dnešným ja niekoho iného. Ukazuje nám, že sa nemáme snažiť dosiahnuť šťastie. Namiesto toho musíme hľadať zmysel nielen pre zmysel samotný, ale aby sme sa bránili proti utrpeniu, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Peterson vychádza z jasných príkladov zo svojej klinickej praxe i osobného života, z prvotriednych poznatkov psychológie a filozofie a ponaučení plynúcich z najstarších mýtov a príbehov ľudstva. Čitateľa tak pozýva na neopakovateľnú intelektuálnu cestu. 12 pravidiel pre život je pútavá, inšpiratívna kniha, ktorá ponúka liek na chaos v našich životoch: nesmrteľné pravdy aplikované na naše súčasné problémy.

 

Slová uznania na adresu Jordana Petersona


„Dlhé desaťročia štúdia, premýšľania a klinickej praxe. Odvaha, úprimnosť a nadšenie pre pravdu. To je základná výbava laboratória mimoriadnej mysle Jordana Petersona, ktorý prináša nielen liek proti chaosu, ale aj energiu do diskusie, ktorú by už chceli „pokrokisti“ považovať za skončenú. Jordán Peterson presvedčivo ukazuje, že diskusia musí pokračovať, pretože nebezpečná ideológia, ktorá vznikla zo slova „pokrok“, nemá výhradné právo ani poverenie tvoriť budúcnosť celého ľudstva. Táto kniha ma nadchla, pretože má zmysel aj skutočný obsah, o ktorom sa oplatí úprimne a hlboko premýšľať.

Chaos a utrpenie sú prirodzenou súčasťou ľudského života a každý, kto si túto knihu prečíta, získa nové impulzy a silu byť lepším človekom, žiť lepší život loje dosť dobrý liek na chaos okolo nás - aj v nás!“

 

IGOR BUKOVSKÝ

 

„V súčasnosti najvplyvnejší intelektuál západného sveta.“

 

NEW YORK TIMES

 

„Peterson dokáže aj najkomplikovanejšie myšlienky podať zábavnou formou... Stáva sa z neho rocková hviezda akademického sveta!“

 

OBSERVER

 

"Jeden z najeklektickejších a najinšpiratívnejších intelektuálov súčasnosti vôbec, je odvážny a zanietený.“

 

BRYAN APPLE YARD, SUNDAY TIMES

Ukážka z knihy:

 

LIEK NA CHAOS

PREDSLOV

 

Pravidlá? Ďalšie pravidlá? to vážne? Nie je život dosť komplikovaný a plný obmedzení aj bez abstraktných pravidiel, ktoré neberú do úvahy našu jedinečnú, osobitú situáciu? A ak je mozog tvárny a vyvíja sa v závislosti od našich životných skúseností, prečo by sme vôbec mali očakávať, že zopár pravidiel nám môže byť všetkým na osoh?

Ľudia netúžia po pravidlách, dokonca ani v Biblii. Keď Mojžiš po dlhom čase zostúpil zvrchu, držiac v rukách tabuľky s desiatimi prikázaniami, našiel hýriacich Izraelitov. Štyristo rokov boli otrokmi faraóna a podriaďovali sa jeho despotickým nariadeniam, potom ich Mojžiš na ďalších štyridsať rokov vystavil drsnej púštnej divočine, aby sa zbavili otrockej mentality. Keď konečne získali slobodu, nespútané a nekontrolovateľne tancovali okolo modly zlatého teľaťa a páchali rôzne telesné nemravnosti.

„Mám dobrú aj zlú správu," zakričí na nich zákonodarca. „Ktorú chcete počuť ako prvú?"

„Tú dobrú," odpovedajú pôžitkári.

„Pôvodných pätnásť prikázaní som zjednal na desať!"

„Aleluja!" zvolá nespútaný dav. „A tá zlá?"

„Cudzoložstvo je stále medzi nimi."

Pravidlám sa teda nevyhneme, ale nech ich, prosím, nie je mnoho. Máme k nim nejednoznačný postoj, hoci vieme, že nám prospievajú. Ak sme energickí a svojrázni, pravidlá nás obmedzujú, vnímame ich ako potupu nášho úsilia a hrdosti na to, že máme nad svojimi životmi kontrolu. Prečo by nás mali posudzovať podľa pravidiel niekoho iného?

Napriek tomu nás posudzujú. Koniec koncov. Boh nedal Mojžišovi „Desať návrhov", dal mu prikázania. Človek má slobodnú vôľu a na prikázanie môže sprvu reagovať tak, že nikto, dokonca ani Boh, mu nebude vravieť, čo má robiť, i keď mu to má byť na osoh. Príbeh o zlatom teľati nám však pripomína, že bez pravidiel sa z nás ľahko stanú otroci vášní - a na tom nič oslobodzujúce nie je.


Príbeh naznačuje aj niečo iné. Bez kontroly, vydaní napospas svojmu obmedzenému úsudku, veľmi rýchlo znižujeme latku a uctievame hodnoty, ktoré sú pod našu úroveň - v tomto prípade ľuďmi vytvorené zviera, ktoré v nás úplne nekontrolovateľným spôsobom vyvoláva zvieracie inštinkty. Tento starý hebrejský príbeh jasne naznačuje, ako ľudia v dávnej dobe vnímali perspektívu civilizovaného správania bez pravidiel, ktoré by upriamili náš pohľad na vyšší cieľ a pozdvihli úroveň.


Na tomto biblickom príbehu je pekné aj to, že pravidlá nevymenováva tak, ako by to spravili právnici, zákonodarcovia či správcovia. Zasadzuje ich do dramatického príbehu, ktorý dokazuje ich nevyhnutnosť a umožňuje nám ich lepšie pochopiť. Ani profesor Peterson svojich dvanásť pravidiel v knihe iba nemenuje, rozpráva príbehy, ktoré dokladujú jeho poznatky z mnohých sfér a zároveň ilustrujú a vysvetľujú, prečo nás najlepšie pravidlá v konečnom dôsledku neobmedzujú, ale nám naopak umožňujú dosiahnuť cieľ a viesť plnší a slobodnejší život.


S Jordánom Petersonom som sa prvý raz stretol 12. septembra 2004 v dome našich spoločných priateľov, televízneho producenta Wodeka Szemberga a internistky Estery Bekierovej. Bolo to na Wodekovom narodeninovom večierku. Wodek s Esterou sú poľskí emigranti, ktorí vyrastali v Sovietskom zväze, kde boli mnohé témy neprípustné a nezáväzné vyjadrenie pochybností o určitých spoločenských otázkach či filozofických myšlienkach (nehovoriac o režime samotnom) im mohlo spôsobiť veľké problémy.

 Recenzie

Zatvoriť
Velka kniha uloh pre skolkarov
Mihnutím oka

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

12 pravidiel pre život (1. akosť) (Peterson Jordan B.)