Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Spoločenské a humanitné vedy Právo, politológia, sociológia Politológia

Zomrieť pre vlajku

od Tim Marshall z vydavateľstva Premedia dot 2019

13,50 € 10,09 €
Zľava: 25%

Zomrieť pre vlajku

od Tim Marshall z vydavateľstva Premedia dot 2019

Autor: Tim Marshall
Vydavateľstvo: Premedia
Rok vydania: 2019
EAN: 9788081597336
Počet strán: 240
Typ tovaru: pevná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 150x230 mm
Žáner: Pripravované
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 3.3.2020
Bežná cena 13,50 €
Zľava: 25%
Naša cena 10,09 €

Viac o knihe Zomrieť pre vlajku (Tim Marshall)

Moc a politika národných symbolov. 

Dnes má svoju vlajku každý štát, čo je dôkazom vplyvu Európy na moderný svet, keď sa jej impériá a myšlienky šírili po celej planéte. Ako povedal Johann Wolfgang Goethe tvorcovi venezuelskej vlajky Franciscovi de Mirandovi: Krajina sa začína názvom a vlajkou a potom sa nimi stáva, tak ako človek napĺňa svoj osud. 

 

Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy. A umierame pre ne aj v 21. storočí.

 

Od Číny a jej staronového nacionalizmu, cez mozaikovú identitu Európy a Spojených štátov až po desivý vzostup Islamského štátu, je náš komplikovaný svet plný starých i nových symbolov, ktorým by sme mali rozumieť. Mali by sme porozumieť ich moci, významom a historicko-politickým súvislostiam. Tim Marshall, autor svetového bestselleru V zajatí geografie, skúma v deviatich kapitolách systém vlajok ako symbolov reprezentujúcich štáty, politické zoskupenia či spoločenské organizácie. Kombinuje pritom zasvätenú analýzu aktuálnych udalostí so svetovými dejinami. Do toho zasadzuje symboliku vlajok a ako nás táto symbolika spája, ale aj rozdeľuje.

 

Ukážka z knihy:

 

Nie som viac ako to, čo si myslíš, že som, a som všetko, čo si myslíš, že môžem byť. Americká vlajka „v rozhovore" s ministrom vnútra Spojených štátov Franklinom K. Lanom (Deň vlajky, 1914)
JEDENÁSTEHO SEPTEMBRA, KEĎ UHASLI PLAMENE A PRACH SA TAKMER

usadil, sa traja newyorskí požiarnici vyškriabali na dymiace rozvaliny Svetového obchodného centra v New Yorku a vztýčili na nich vlajku s hviezdami a pruhmi.

Nikto to nenaplánoval, nablízku neboli žiadni oficiálni fotografi. Tí traja muži jednoducho cítili, že by tam, kde kosila smrť, mali „urobiť niečo dobré". Ten okamih zachytil len miestny fotograf Tom Franklin. Neskôr sa o svojej fotografii vyjadril, že mu „povedala niečo o sile amerického ľudu".

Ako mohol kus zafarbenej látky vyjadriť niečo také hlboké, že tú fotografiu vzápätí uverejnili nielen v Spojených štátoch, ale v novinách na celom svete? Význam vlajky je odvodený od emócií, ktoré vyvoláva. „Old Glory", ako ju nazývajú Američania, sa im privráva takým spôsobom, akému Neameričania jednoducho nemôžu rozumieť; my to však vieme pochopiť, pretože mnohí prežívame v prítomnosti našich vlastných symbolov štátnosti a národnej príslušnosti niečo podobné. Pritom to môžu byť prevažne pozitívne, ale aj negatívne pocity, podľa toho, čoho je podľa vás vaša vlajka hodná. Faktom však zostáva, že ten kúsok látky, jej tvar a farby, ktorou je potlačená, je stelesnením národa, symbolizuje históriu krajiny, geografiu, ľudí a hodnoty. Nesie svoje posolstvo, aj keď ono môže mať pre rôznych ľudí rôzny význam.


5,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Samo 21. február 2020

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Zomrieť pre vlajku (Tim Marshall)