Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Historické romány

Spev o Achillovi

od Madeline Millerová z vydavateľstva Vydavateľstvo TATRAN, spol. s r.o. dot november, 2019 SK jazyk

13,06 €
-27%

Spev o Achillovi

od Madeline Millerová z vydavateľstva Vydavateľstvo TATRAN, spol. s r.o. dot november, 2019 SK jazyk

Autor: Madeline Millerová
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo TATRAN, spol. s r.o.
Rok vydania: november, 2019
Rok poslednej dotlače: jún, 2021
EAN: 9788022210034
ISBN: 978-80-222-1003-4
Počet strán: 272
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 147 x 229 mm
Edícia: Fond na podporu umenia
Žáner: Historické romány, Dejiny
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 7.2.2023
Bežná cena 17,90 €
-27%
Naša cena 13,06 €

Akcia, k nákupu nad 20€ získate cestovateľský diár iba za 0,99€.

Viac o knihe Spev o Achillovi (Madeline Millerová)

Madeline Millerová má neskutočnú slabosť pre antiku a grécku mytológiu, a tak námet jej knihy Spev o Achillovi tvorí jeden z najznámejších príbehov Iliady. Autorka za túto knihu získala mnoho ocenení, najvýznamnejšie z nich Orange prize for fiction. Príbeh Achilla rozpráva jeho najbližší priateľ Patroklos, syn Menoita z Opunta. Patrokla poslali do exilu ku kráľovi Peleovi, kde vyrastá spolu s jeho synom Achillom. Keď Paris unesie Helenu zo Sparty, vypukne Trójska vojna, do ktorej odchádzajú obaja priatelia a spolu v nej aj obaja zahynú. Millerová spracovala známy príbeh netradičným spôsobom. Jej rozprávanie naplno viahne moderného čitateľa do deja, hoci autorka vychádza z gréckej filozofie nevyhnutnosti osudu a obmedzeného času.

 

V dávnom veku hrdinov vypovedali nesmelého gréckeho princa Patrokla za mladícku nerozvážnosť z vlasti do Ftie. Z dediča trónu sa razom stal bezvýznamný dvoran žijúci v tieni kráľa Pelea a jeho výnimočného syna Achilla.

 

Najväčší grécky hrdina Achilles bol pravým opakom Patrokla – silný, krásny, rozumný, odvážny, obratný v boji oplýval všetkým, čo zdobí a ctí muža, a navyše bol synom bohyne. Za normálnych okolností by sa nikdy nestretli, no Achilles sa jedného dňa rozhodne rozprestrieť nad potupeným princom ochranné krídla. Ich váhavý vzťah čoskoro vystrieda vrúcne a nerozlučné priateľstvo. Z chlapcov vyrastú mladí muži, udatný bojovník a nadaný liečiteľ. Ich vzájomná náklonnosť sa aj napriek nevôli Achillovej matky Tetidy, krutej morskej nymfy, ktorá nenávidí smrteľníkov, čoraz väčšmi prehlbuje.

 

Nad šťastím priateľov však visí hrozba neblahej veštby. Keď sa Gréci dozvedia, že spartskú kráľovnú Helenu, najkrajšiu zo smrteľných žien, uniesol trójsky princ Paris, rozhodnú sa spojiť sily a zaútočiť na mocnú Tróju. Aj Achilles sa dá zlákať prísľubom veľkej slávy a vypláva s ostatnými do boja. Nerozhodný Patroklos sa zmieta medzi láskou a strachom, ale nasleduje ho. Netuší, že ďalšie roky, plné strastí a vojenských útrap, podrobia skúške všetko, čo sa obaja naučili a čo im je drahé, a že čoskoro bude musieť prenechať priateľa neodvratnému osudu, aj keď na to nebude pripravený.

 

Spev o Achillovi je živé, dojímavé a nápadité podanie známeho eposu o trójskej vojne. Madeline Millerová nám krásnym lyrickým jazykom spojeným so zmyslom pre dramatickosť rozpráva tragický ľúbostný príbeh odohrávajúci sa na pozadí neľútostného boja medzi bohmi a kráľmi, mierom a vojenským uznaním, medzi nesmrteľnou slávou a prostým ľudským citom.

 

Ukážka z knihy:


Môj otec bol kráľ a pochádzal z kráľovského rodu. Bol nižšej postavy ako väčšina z nás a navyše plecnatý. Oženil sa s matkou, keď dovŕšila štrnásť rokov, a kňažka odprisahala, že je plodná. Bol to výhodný sobáš – matka nemala súrodencov, nuž sa nemusel deliť o dedičstvo.

 

Až na svadbe sa dozvedel, že je slaboduchá. Svokor trval na tom, aby do obradu nosila závoj, a otec mu vyhovel. Keby sa z nej vykľula škrata, našiel by si otrokyňu alebo páža. Len čo jej konečne zložili závoj, usmiala sa. Podľa toho vedeli, že je zaostalá. Nevesty sa nikdy neusmievajú.

 

Keď som sa narodil, otec ma vytrhol z matkinho náručia a zveril dojke. Pôrodnej babici sa matky uľútilo a podala jej vankúš. Matka ho spokojne objala. Nevšimla si rozdiel.

 

Otec sa vo mne rýchlo sklamal. Bol som drobný a štíhly, nevynikal som rýchlosťou ani silou a nevedel som spievať. Aspoňže som nebol chorľavý – nádchy a kŕče rovesníkov ma zoširoka obchádzali. V otcovi to však budilo podozrenie. Vari som nie človek? Čo ak ma podhodili škriatkovia? Zamračene ma sledoval. Pod jeho prísnym pohľadom sa mi triasla ruka, zatiaľ čo matke kvapkalo z úst víno.

 

Keď dovŕšim päť rokov, príde rad na otca, aby usporiadal olympij­ské hry. Zídu sa u nás návštevníci zoširoka-ďaleka, dokonca i z Tesálie a Sparty. Naše truhlice sa razom naplnia zlatom. Trvá dvadsať dní, kým stovka sluhov vyrovná pretekársku dráhu a pozbiera zablúdené kamene. Otec si predsavzal, že pripraví najlepšie hry storočia.

 

Do pamäti sa mi najviac vryli bežci. Vidím, ako sa rozcvičujú na trati a orieškovohnedé telá sa im lesknú od oleja. Nájdu sa medzi nimi širokoplecí ženáči, holobradí mládenci aj chlapci. Všetci do jedného majú mocné, svalnaté lýtka.

 

Posledné zvyšky býčej krvi stekajú do prachu a tmavých bronzových nádob. Obetné zviera zomrelo pokojne, čo veští úspešné hry.

 

Bežci sa zhromaždia pred stupienkom, kde sedíme s otcom, obklopení cenami pre víťazov. Stoja tu zlaté misy na víno, tepané bronzové trojnožky aj oštepy z jaseňového dreva, zakončené vzácnymi železnými hrotmi. Prvú cenu však zvieram v rukách ja – veniec z čerstvo nastrihaných zelených listov. Prechádzam po nich palcom, až kým sa nelesknú. Otec mi ho zveril len nerád. V duchu sa ubezpečuje, že sa mu za tú chvíľu nemôže nič stať.

 

Najmladší chlapci súťažia ako prví. Zoradia sa na trati a netrpezlivo šúchajú nohami v piesku. Čakajú, kedy kňazi odštartujú závod. Sú napospol nedávno vyhúknutí, koža im obopína tenké, dlhé kosti. V mori tmavých hláv žiaria svetlé kučery. Nakloním sa, aby som lepšie videl. Zrak mi padne na medové vlasy, v ktorých sa ligoce zlato – korunka princa.

 

Recenzie: 


„Pravdivé, rýchle, nesmierne obohacujúce. Nevšedný zážitok.“

 

USA Today

 

„Mary Renaultová opäť ožila. Neobyčajne farbisté rozprávanie.“

 

Emma Donoghueová, autorka Izby

 

„Očarujúca kniha. Millerovej próza je rovnako čistá a úsporná ako Homérova neprekonateľná poézia. Podarilo sa jej zachytiť silu a oddanosť mladého priateľstva a majstrovsky vdýchnuť život dvom dávno mŕtvym chlapcom... Prehĺbila a obohatila príbeh, ktorý koluje po svete už tritisíc rokov.“ WASHINGTON POST

 

„Skvelá kniha.“

 

J. K. ROWLINGOVÁ

 

„Úžasne romantické a nečakane napínavé... V tomto strhujúcom paralelnom diele k Homérovej Iliade Millerová vdýchla život dávnym postavám a popritom rafinovane prispela k dnešným diskusiám o manželstvách homosexuálov. Majstrovský spôsob, ako preniesť klasickú literatúru do súčasnosti.“

 

TIME

 

„Spev o Achillovi patrí k najlepším súčasným románovým adaptáciám Homéra a ponúka pozoruhodne ucelený a empatický pohľad na Achilla... Millerovej sa podarilo vniesť nečakané napätie do príbehu s vopred určeným koncom.“

 

WALL STREET JOURNAL

 

„Silná, nápaditá, vášnivá a prekrásne napísaná kniha.“

 

BOSTON GLOBE

 

„Spev o Achillovi je jedným z najstrhujúcejších debutov roku 2012... veľmi pôsobivý, očarujúci a mimoriadne uspokojivý... V Millerovej podaní nie sú Achilles a oddaný Patroklos iba dôverní priatelia, sú to spriaznené duše. Výsledný román pôsobí priam filmovo, dokonca epicky, no zároveň si podmaňuje srdcia čitateľov osviežujúcou ľudskosťou.“

 

VOGUE

 

„Spev o Achillovi vás očarí bez ohľadu na to, či poznáte Homérov epos Iliada (alebo jeho filmovú podobu - Tróju s Bradom Pittom). Millerovej nadčasový ľúbostný príbeh nám ponúka známy, no zároveň nový pohľad na ľudské ego, na smútok a mnohé podoby lásky.“

 

MAGAZINE O

 

„Prvý román Madeline Millerovej je veľkolepý. Rozpráva príbeh silnej, vášnivej lásky medzi dvomi gréckymi hrdinami, Achillom a Patroklom. Prepísať prvý a najlepší vojnový epos západného sveta je náročná úloha, no autorka sa jej zhostila s podmanivým pôvabom a vkusom a vložila doň značnú dávku napätia.“

 

DALLAS MORNING NEWS

 

„Spev o Achillovi možno čítať a vychutnávať aj samostatne, no ak autorkino dielo privedie čitateľov až k Homérovi a jeho nasledovníkom, patrí mu za to veľká vďaka.“

 

WASHINGTON INDEPENDENT REVIEW OF BOOKS

 

„Spev o Achillovi je hold a pocta Iliade a zároveň dômyselné a invenčné dielo nesmierne talentovanej mladej autorky... Nedokázala som ho pustiť z rúk.“

 

ANN PATCHETTOVÁ

 

„Madeline Millerová si privlastnila úlohu antického rapsóda, interpreta Homérových eposov, a prinútila ho znovu spievať. Hlboká náklonnosť medzi Patroklom a Achillom na úsvite dejín je opísaná tak živo, že sa nám zdá, akoby sme ju prežívali s nimi. Táto kniha mi pripomenula úžasný pocit trvalého prepojenia antiky so súčasnosťou, ktorý som pocítila, keď som prvý raz podľahla čaru antickej vzdelanosti.“

 

CATHERINE CONYBEARE, profesorka klasickej filológie, Bryn Mawr College

 


4,5 z 5 (2x)

Recenzie

Zatvoriť
Katka B. 05. máj 2020
Milujem príbehy, Grécke báje a povesti, Achilles nie je výnimkou. Pre mňa úžasné dielko
Petra F. 25. november 2019
Pečie celé Slovensko
Pexeso krásy Bratislavy

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Spev o Achillovi (Madeline Millerová)