Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Vojnové romány

Spočítaj hviezdy

od Lois Lowryová z vydavateľstva Vydavateľstvo TATRAN, spol. s r.o. dot august, 2019 SK jazyk

7,33 €
-26%

Spočítaj hviezdy

od Lois Lowryová z vydavateľstva Vydavateľstvo TATRAN, spol. s r.o. dot august, 2019 SK jazyk

Autor: Lois Lowryová
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo TATRAN, spol. s r.o.
Rok vydania: august, 2019
EAN: 9788022209915
ISBN: 978-80-222-0991-5
Počet strán: 136
Typ tovaru: Pevná väzba bez prebalu, lesklá
Jazyk: slovenský
Rozmery: 130x200x17 mm
Žáner: Historické romány
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v piatok 8.7.2022
Bežná cena 9,90 €
-26%
Naša cena 7,33 €
Túto knihu si môžete zakúpiť aj s 40 % cenovým zvýhodnením. Kniha má drobné nedostatky: poškodená. Cena zvýhodnenej knihy je 5,94 € a presnejšie informácie vrátane obrázkov tejto konkrétnej knihy sa dozviete tu.

Viac o knihe Spočítaj hviezdy (Lois Lowryová)

V poslednom čase vyšlo veľa kníh o utrpení a ukrutnostiach, ktorým boli vystavení židia počas 2. svetovej vojny. Napísali ich ľudia, ktorí tieto udalosti buď zažili na vlastnej koži, alebo o nich počuli od svojich príbuzných, blízkych či priateľov. Sú živým svedectvom o temnej kapitole európskych dejín, ktorú si musíme pripomínať, aby sa už v nijakej podobe nemohla nikdy opakovať. V širokej palete očitých svedkov sa len málokedy ozve hlas dieťaťa, ako bola napr. Anna Franková. O to vzácnejší je hlas malej Dánky Annemarie, ktorú okolnosti prinútili predčasne dospieť a preukázať neobyčajnú statočnosť. Popri mnohých oceneniach sa titul Spočítaj hviezdy stal jednou z najpredávanejších kníh všetkých čias. Podľa prieskumu časopisu Publishers Weekly (z roku 2001) zaujala 82. miesto v rebríčku najpredávanejších detských kníh všetkých čias v USA.

 

Ukážka z knihy:


Je ťažké uveriť, že Spočítaj hviezdy som napísala už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Zdá sa mi, akoby to bolo len včera, čo som v jedno zasnežené januárové ráno roku 1990 zodvihla telefón a dozvedela sa, že kniha získala ocenenie Newbery Medal.

Väčšina kníh, ktoré vyšli v tom čase, si už nerušene vychutnáva zaslúžený odpočinok na policiach knižníc alebo sa príležitostne stane predmetom odborných štúdií. Ale zdá sa, že Spočítaj hviezdy si žije vlastným, dlhým a rušným životom; neprejde deň, aby som nedostala odozvu od niektorého nadšeného čitateľa tejto knihy - podaktorí z nich sú už rodičmi, ktorí si knihu pamätajú z detstva a teraz ju čítajú spolu so svojimi deťmi.

Myslím, že čitatelia všetkých vekových kategórií sa stotožňujú s hrdinami kníh, ktoré milujú. „Keby som bol na jeho mieste, urobil by som to tiež?" kladú si otázku, keď sledujú postavy románu. „Ako by som sa rozhodol ja?"

A vek desať rokov - v ktorom je Annemarie v knihe Spočítaj hviezdy a väčšina čitateľov tejto knihy - je vek, keď si mladí ľudia začnú vytvárať individuálne etické postoje. Chcú byť čestní. Chcú robiť správne veci. Začínajú si uvedomovať, že žijú vo svete, kde urobiť správnu vec je často namáhavé, niekedy nebezpečné a často nepopulárne.

A tak sledujú príbeh svojej rovesníčky, ktorá sa ocitla v nebezpečnej situácii a musí sa rozhodnúť. Mohla si vybrať ľahšiu cestu a zo všetkého vykľučkovať. Mohla nechať priateľku v kaši. (Keď čitatelia knihy Spočítaj hviezdy vyrastú a prečítajú si ďalšiu literatúru o holokauste, dozvedia sa, že veľa ľudí v iných krajinách, nielen v Dánsku, tak urobilo.) Mladým čitateľom však imponuje, že Annemarie sa zhlboka nadýchne, vojde do lesa, postaví sa zoči-voči nepriateľovi a zvíťazí.

Keď kniha vyšla prvý raz, dostala sa do rúk a odtiaľ aj do sŕdc detí, ktoré o vojne čítali, ale nikdy ju nezažili. Je smutné, že sa mi teraz ozývajú mladí čitatelia, ktorí stratili otca alebo staršieho brata v Iraku alebo Afganistane. Všetci vieme, aké ľahké a aké zbytočné je obviňovať a nenávidieť.

Myslím, že dejiny Dánska nás všetkých môžu veľa naučiť.

Táto kniha vyšla v mnohých krajinách, preložili ju do všetkých možných jazykov od maďarčiny až po hebrejčinu. Všade na svete sa deti môžu dočítať o šľachetnosti, ktorú pred takmer sedemdesiatimi rokmi preukázal neveľký škandinávsky národ.

Recenzie

Zatvoriť
Muži, ženy a láska
Ohrdnuté srdce od Jana Pronská

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Spočítaj hviezdy (Lois Lowryová)