Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Voľný čas a šport Záhrada, dom Záhrada Starostlivosť o záhradu

Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie

od Riotteová Louise z vydavateľstva Ikar, a.s. dot február, 2019

  • Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie (Riotteová Louise)
  • Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie (Riotteová Louise)
  • Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie (Riotteová Louise)
6,90 € 5,16 €
Zľava: 25%

Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie

od Riotteová Louise z vydavateľstva Ikar, a.s. dot február, 2019

Autor: Riotteová Louise
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Rok vydania: február, 2019
EAN: 9788055167015
ISBN: 978-80-551-6701-5
Počet strán: 192
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 125x200x20 mm
Edícia: Příroda
Žáner: Hobby - muži, Flora, záhrada, Hobby - ženy
Vydanie: 2
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 19.1.2021
Bežná cena 6,90 €
Zľava: 25%
Naša cena 5,16 €

Viac o knihe Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie (Riotteová Louise)

Chcete vedieť, či je vhodné zasadiť cibuľu medzi kapustu?

Táto kniha prvýkrát vyšla v roku 1975 a naučila už celú generáciu záhradkárov, ako využívať „kamarátstva“ rastlín a čo s čím pestovať v záujme väčšej a kvalitnejšej úrody. Oboznamuje začínajúcich aj skúsených pestovateľov s prírodnými spojenectvami medzi jednotlivými druhmi rastlín, stromov, krov a hmyzu. Pomôže vám zvýšiť kvalitu pôdy a zefektívni vaše pracovné postupy.


Záhrada sa stane vašou oázou a práve vaše vlastné pokusy vás povedú po vzrušujúcich chodníčkoch pestovateľských radostí.

Z anglického originálu Carrots Love Tomatoes (Storey Publishing, LLC., USA) preložila Katarína Škovierová.

 

Ukážka z knihy:

 

Čaro a tajomstvá pestovania spriaznených plodín fascinujú ľudí a upútavajú ich pozornosť už po stáročia, a predsa je to taká časť záhradkárstva, ktorá sa doposiaľ plne nepreskúmala. Aj dnes stojíme vlastne ešte len na jej prahu. Dúfam, že v nastávajúcich rokoch budú vedci, záhradkári a poľnohospodári intenzívnejšie spolupracovať na ďalších objavoch, ktoré prispejú k zlepšeniu zásobovania potravinami vo svete.

Všetky rastliny, ktoré si navzájom pomáhajú pri raste, ktoré odpudzujú hmyz, dokonca aj tie, ktoré odpudzujú iné rastliny, majú veľký praktický význam. Bolo to tak vždy, no až dnes začíname objavovať prečo. Ak sa zahĺbime do tohto fascinujúceho aspektu pestovateľstva, môžeme mať z neho nielen radosť, ale zároveň získame aj veľmi užitočné poznatky. Dúfam, že v tejto knihe nájdete veľa podnetov, ktoré využijete pri svojej práci. 

Zeleninári zisťujú, že kombinované pestovanie má množstvo výhod - jednou z nich je ochrana pred škodcami. Napríklad najväčším škodcom mrkvy je vŕtavka mrkvová, zatiaľ čo pór trpí kvetárkou cibuľovou a moličkou cesnakovou. Keď však pestujeme mrkvu a pór pri sebe, silný a odlišný pach druhej rastliny tak silno odpudzuje hmyz, že ten sa ani nepokúša klásť vajíčka na susedné rastliny. Radšej sa usiluje čo najrýchlejšie dostať preč. Preto si pri kombinovanom pestovaní ľahšie poradíme s hmyzom než pri pestovaní monokultúry, keď v mnohých radoch vedľa seba rastie ten istý druh rastliny. Ak rastliny aj postihne nejaká choroba alebo škodcovia, zmiešaná výsadba obyčajne zmierni situáciu.

Je dôležité pamätať na to, že nie všetky „ochranné“ rastliny pôsobia rýchlo. Napríklad, aby bol nechtík účinný proti háďatkám, treba ho pestovať aspoň jednu celú sezónu, a čím dlhšie, tým lepšie, pretože tým sa jeho pôsobenie zosilňuje.

Treba si uvedomiť aj to, že isté kombinácie rastlín si pri spoločnom raste navzájom znižujú prirodzené odpudzovacie schopnosti. V celej knihe sa budete stretávať s tým, ktoré rastliny sa k sebe hodia a ktoré nie. Pre úspechy v záhradke sú ohe informácie rovnako dôležité.

Významné sú aj vzájomné vplyvy rastlín mimo zeleninovej záhrady - stromov a kríkov, obilia, tráv a poľných plodín. Sú im venované osobitné kapitoly, rovnako ako aj bylinkám, ktoré sa ako ochranní spoločníci používajú najčastejšie.

Divé rastliny tiež zohrávajú dôležitú úlohu v spoločenstve rastlín. Niektoré z nich sú tzv. akumulačné, čiže schopné zhromažďovať stopové prvky z pôdy. Vo svojich tkanivách dokážu skladovať niekoľkostonásobne väčšie množstvá látok v porovnaní s rovnakým množstvom pôdy. Tieto rastliny, z ktorých sa mnohé považujú za burinu, sú užitočné na kompost, zelené hnojenie alebo na mulčovanie. 

5,0 z 5 (2x)

Recenzie

Zatvoriť
Beata V. 30. marec 2020
Super kniha
ROBO P. 17. máj 2019
najlepšia kniha pre kazdeho záhradkára
Kapitán Bombarďák 6
Kapitán Bombarďák 6

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Mrkva ľúbi paradajky, 2. vydanie (Riotteová Louise)