Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Ostatné romány, poviedky a novely

Mama milovala Gabčíka

od Homolová Tóthová Veronika z vydavateľstva Ikar, a.s. dot október, 2018

14,90 € 11,16 €
Zľava: 25%

Mama milovala Gabčíka

od Homolová Tóthová Veronika z vydavateľstva Ikar, a.s. dot október, 2018

Autor: Homolová Tóthová Veronika
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Rok vydania: október, 2018
EAN: 9788055164922
Počet strán: 488
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 125x200x25 mm
Žáner: Slovenská súčasná
ISBN: 978-80-551-6492-2
Vydanie: 1
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme vo štvrtok 16.4.2020
Bežná cena 14,90 €
Zľava: 25%
Naša cena 11,16 €
Túto knihu si môžete zakúpiť aj s 50 % cenovým zvýhodnením. Kniha má drobné nedostatky: zažltnuté strany. Cena zvýhodnenej knihy je 7,45 € a presnejšie informácie vrátane obrázkov tejto konkrétnej knihy sa dozviete tu.

Viac o knihe Mama milovala Gabčíka (Homolová Tóthová Veronika)

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach.


O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa.


Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pripomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“


ALFRÉD SWAN číta z knihy MAMA MILOVALA GABČÍKA:Ukážka z knihy:


Mama milovala Gabčíka

(a ešte Alenku a Československo)

 

Toto je príbeh, v ktorom sa stretli tri osudy - osud Jozefa Gabčíka, vojaka, ktorý spolu s Janom Kubišom vykonal atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha; Anny Malinovej, mladej vdovy, ktorá Gabčíka milovala, ukrývala ho a nezlomilo ju ani gestapo; a jej dcéry Alenky (*1939). V Čase, keď jej mama pomáhala parašutistom, mala tri roky. Prišla nielen o mamu, ale na dlhé roky aj o svoju identitu. Väznili ju v internačnom tábore, kde nacisti umiestňovali deti takzvaných nepriateľov ríše.

Ich osud ovplyvnil aj životy nás všetkých. Vďaka Gabčíkovej a Kubišovej odvahe a statočnosti stoviek obyčajných ľudí, sa po vojne obnovili pôvodné hranice Československa (bez Podkarpatskej Rusi). Po atentáte totiž Veľká Británia a Francúzsko odvolali svoj podpis pod mníchovskou dohodou, po ktorej Košice, Rožňava, Rimavská Sobota, Lučenec, Levice, Vráble, Galanta, Senec a desiatky okolitých dedín pripadli Maďarsku. Nebyť atentátu na Heydricha, možno by sa tieto územia spolu so Sudetami nikdy Československu nevrátili.

Gabčík a Kubiš vykonali čin, o ktorom sa dnes píše v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej sa v žiadnej z nich nedočítate. Pritom bola pre Gabčíka veľmi dôležitá. Dôveroval jej. Práve u nej sa ukrýval štyri dni po atentáte, keď hrozili gestapácke razie.

Ako vdova sa sama starala o malú dcéru, keď do jej života vstúpil Gabčík. Pomáhala mu. Vedela, že riziko je veľké, ale tak ako väčšina členov odboja si ho nepripúšťala.


5,0 z 5 (1x)

Recenzie

Zatvoriť
Sofiii 24. október 2018
Veľmi silný príbeh, knihu som ani nedokázala odložiť. Musela som stále čítať ďalej.
Miluj a nechaj odísť

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Mama milovala Gabčíka (Homolová Tóthová Veronika)