Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Prírodné vedy Biológia, botanika, genetika

Mozog pod vplyvom parazitov

od Kathleen McAuliffe z vydavateľstva Citadella dot 2018

13,90 € 10,86 €
Zľava: 22%

Mozog pod vplyvom parazitov

od Kathleen McAuliffe z vydavateľstva Citadella dot 2018

Autor: Kathleen McAuliffe
Vydavateľstvo: Citadella
Rok vydania: 2018
EAN: 9788081821035
Počet strán: 285
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom
Jazyk: slovenský
Rozmery: 145x215 mm
Žáner: Populárno- náučná
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes do 12:30 a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 3.11.2020
Bežná cena 13,90 €
Zľava: 22%
Naša cena 10,86 €

Viac o knihe Mozog pod vplyvom parazitov (Kathleen McAuliffe)

PÚTAVÉ SKÚMANIE NESPOČETNÝCH SPÔSOBOV, AKO PARAZITY OVPLYVŇUJÚ MYSLENIE, POCITY A KONANIE ŽIVÝCH TVOROV VRÁTANE ĽUDÍ TIETO MALÉ ORGANIZMY MÔŽU EXISTOVAŤ LEN v tele iných zvierat, a ako prezrádza Kathleen McAuliffe, na to, aby riadili správanie svojho hostiteľa, majú mnoho evolučných pohnútok.

 

Títo manipulátori dirigujú vzájomné pôsobenie medzi predátormi a ich korisťou oveľa častejšie, ako si myslíme. Parazity toho dokážu veľa. So zarážajúcou presnosťou nahovoria potkany, aby sa priblížili k mačkám; pavúkov, aby zmenili vzor svojich pavučín, a ryby, aby na seba pritiahli pozornosť vtákov, ktoré sa potom ponoria a zožerú ich. Ani my ľudia nie sme proti výraznému vplyvu parazitov imúnni. Existuje silné podozrenie, že organizmy, ktorými sa zvykneme nakaziť od vlastných domácich miláčikov, dokážu meniť naše osobnostné vlastnosti. Pod ich vplyvom sme nedbanlivejší, impulzívni, ba dokonca máme samovražedné sklony. Mikróby v našich črevách majú vplyv na naše emócie a menia nervové spoje v našom mozgu. Vírusy spôsobujúce prechladnutie a chrípku dokážu meniť naše správanie ešte skôr, ako sa u nás prejavia príznaky. Parazity ovplyvňujú náš druh aj na kultúrnej úrovni.

 

Ako zaznamenáva autorka tejto knihy, podvedomý strach z nákazy ovplyvňuje doslova každý aspekt nášho života, od sexuálnej príťažlivosti a spoločenských kruhov, až po našu morálku a politické názory. Odvolávajúc sa na početné výskumy argumentuje, že strach z nákazy sa u nás vyvinul ako obrana proti parazitom a je to dvojsečná zbraň. Pocity hrôzy a odporu z ľudí, ktorí sa nám zdajú chorí alebo špinaví, nám síce pomohli k vzniku civilizácie, môžu však byť aj príčinou výrazných rozdielov v spoločnostiach, ktoré pretrvávajú dodnes.

 

Podľa vzoru knihy Jareda Diamonda Guns, Germs, and Steel (Zbrane, mikróby a oceľ ) a Neila Shubina Your Inner Fish (Ryba v nás) je Mozog pod vplyvom parazitov dobrodružstvom, ktoré nás zavedie za najnovšími poznatkami vedy, ale aj inšpiratívnou prehliadkou plnou vysvetlení, čo to znamená byť človekom.

 

KATHLEEN McAULIFFE je autorkou článku z časopisu Atlantic z roku 2012 s názvom How Your Cat Is Making You Crazy (Ako z vás mačka robí šialenca). Jej práce sa objavili v zborníku The Best American Science Writing (Najlepšie americké vedecké diela) a vo viac ako tucte národných časopisov, vrátane Discover, New York Times Magazine a Smithsonian. Žije v Miami na Floride.

 

Fascinujúci opis nezvyčajného súboru biologických javov, ktoré vyšli na svetlo len nedávno a preukázali, že ak bude mať prirodzený výber dostatok času a dostatok vyvíjajúcich sa druhov, s ktorými môže pracovať, dokáže dosiahnuť takmer čokoľvek. EDWARD O. WILSON emeritný profesor, Harvardská univerzita. Autor knihy Consilience (Súčinnosť)

 

Táto kniha má všetky prvky kriminálneho thrilleru: násilie, krv, jatky, naháňačka a sex. V role kriminálnikov tu vystupujú parazity. Autorka rozpráva pútavý, hoci niekedy až hrozivý príbeh votrelcov, ktorí riadia náš mozog i správanie. Spolu s najlepšími autormi vedeckej literatúry nám dokazuje, že realita môže byť niekedy oveľa zaujímavejšia ako fikcia. VALERIE CURTISOVÁ riaditeľ ka skupiny zdravotníkov Environmental Health Group Londýnskej vysokej školy hygieny a tropickej medicíny. Autorka knihy Dont Look, Dont Touch, Dont Eat (Nepozerajte sa, nedotýkajte sa, nejedzte)Buďte pripravení zahodiť všetky svoje domnienky o fungovaní života. Vtipné, inšpiratívne i hrozivé toto je nákazlivé čítanie, ktoré pokračuje v tradícii velikánov ako Robert S. Desowitz a Jared Diamond. MICHAEL A. HUFFMAN mimoriadny profesor, Inštitút pre výskum primátov, Kjótska univerzita

Recenzie

Zatvoriť
Krčméry: Radšej znesiem nadávky, ako mať za sebou cintorín
Krásna pani 2021

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Mozog pod vplyvom parazitov (Kathleen McAuliffe)