Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
02 / 44 633 762
Kategórie
  Knihy beletria Beletria Báje, povesti

Historky spod Nitrianskeho hradu

od Imrich Točka z vydavateľstva Imrich Točka dot 2017 SK jazyk

16,- € 12,87 €
Zľava: 20%

Historky spod Nitrianskeho hradu

od Imrich Točka z vydavateľstva Imrich Točka dot 2017 SK jazyk

Autor: Imrich Točka
Vydavateľstvo: Imrich Točka
Rok vydania: 2017
EAN: 9788097259693
Počet strán: 208
Typ tovaru: Pevná väzba
Jazyk: slovenský
Rozmery: 155x215 mm
Žáner: Dejiny miest
Tovar posielame do 3 pracovných dní
Objednajte dnes do 12:30 a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 29.9.2021
Bežná cena 16,- €
Zľava: 20%
Naša cena 12,87 €

Viac o knihe Historky spod Nitrianskeho hradu (Imrich Točka)

Autor v knihe pútavým spôsobom prerozprával 39 historiek o niektorých dôležitých udalostiach, osobnostiach a pamätihodnostiach mesta Nitry. Pri tejto práci sa nechal čiastočne inšpirovať dielami starších nitrianskych literátov, hlavne Filipa Faitha z medzivojnového obdobia a Ladislava Martinčeka a Laca Zrubca z druhej polovice 20. storočia. Jednotlivé historky sú zoradené chronologicky od obdobia Veľkej Moravy až po posledné dekády 20. storočia. Každý príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Nejedna sa o čistú beletriu. Okrem samotnej dejovej zápletky sa autor vždy v stručnosti pokúsil opísať aj predmetnú historickú etapu v nadväznosti na spoločenské dianie. Chcel takto čitateľovi pomôcť utvoriť si obraz o pomeroch, v ktorých žili mnohé generácie našich predkov.

 

Kniha je vizuálne doplnená desiatkami štylizovaných celostranových farebných ilustrácii od nitrianskeho výtvarníka Tomáša Bereša, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú atraktivitu tohto knižného titulu.

 

V knihe sa dočítate aj:

 • Kedy a ako sa sláva zoborského vína začala
 • Ako Nitrania uhorského kráľa Bela IV. pred Tatármi zachránili
 • Prečo sa Hornozoborská cesta kedysi Krvavou nazývala
 • Ako sa kráľ Matej na ceste za poľovačkou v Nitre zastavil
 • Ako františkáni Turkami uneseného furmana zachrániť pomohli
 • O záhadnom nočnom pútnikovi, ktorého lúpežníci za prízrak považovali
 • O vyčíňaní Osmanov
 • O kuruckom plienení
 • O nepriateľovi bez zbraní, ktorého čiernou smrťou nazývali
 • O desivom nájazde kobyliek a rozbitých zvonoch
 • O nevďačných čerešniach, o srdiečkových čižmách a vzácnych červených husliach
 • O slnečnom kúpeli, ktorý pristátie lietadla prerušilo
 • O záhadnom poslovi, čudnom vojakovi a lekárovi v čiernom
 • O potrestanom zvone, hučiacom traktore a zatemnenom autobuse
 • O strýkových pumpkách, o najslávnejšom oslovi a poslednej verklikárke
 • Ale aj o mnohých ďalších postavách a postavičkách, ktoré v tieni Nitrianskeho hradu žili v rozpätí 10-tich storočí od Veľkej Moravy až po nedávnu súčasnosť a to všetko v 39 historkách

Ukážka z knihy:


Pažravé kobylky

Keď sme ešte v dávnejších detských časoch behali po zelených lúkach, pri nohách nám často skákala plejáda rôznych druhov hmyzu. V rýchlej reakcii na náš príchod zohrávali prím drobní, ale i väčší skokani, preskakujúci vysoké steblá lúčneho porastu. K tomu im slúžili zvlášť dlhé končatiny. Starší nás poúčali, že sa jedná o kobylky. Pomenovanie vraj dostali podlá tvaru hlavy, ktorá s trochou fantázie naozaj pripomína akúsi konskú hlavu. Podobne ako kone, aj kobylky sa živia zelenou potravou. V teplejších Častiach sveta žijú vraj aj ich väčší príbuzní, ktorí sa vyznačujú veľkou žravosťou a vedia často pri svojich nájazdoch zničiť aj veľké plochy poľných plodín. Toto všetko je však ľuďom už dávno známe. Vieme aj to, že v prípade nevyhnutnej potreby, môže aj tento hmyz poslúžiť ako potrava pre človeka. Najstarším dôkazom je aj život biblického Jána Krstiteľa, ktorý sa údajne počas svojho pobytu na púšti živil práve kobylkami, ktoré si pražil na kameni. Neskôr sa naše vedomosti o kobylkách ešte rozšírili.

Na hodinách náboženskej výchovy sme sa učili aj o Druhej knihe Mojžišovej. V nej sa písalo o udalosti, počas ktorej mala byť celá doposiaľ kvitnúca zem postihnutá nepriaznivými udalosťami. V tých biblických časoch poslal Pán na neposlušných Egypťanov ako jednu z tzv. Desiatich rán Egyptských aj pohromu kobyliek. Kŕdle tohto pažravého hmyzu im požrali porasty plodín na poliach a spôsobili im hladomor. A hoci sa toto stalo už veľmi dávno v staroveku, aj v súčasnosti sa stávajú prípady, keď sa kobylky premnožia a následne svojimi ničivými nájazdmi likvidujú úrodu na poliach. Deje sa tak najčastejšie v Afrike, keď sa v období dažďov rozmnožia a potom v obrovských miliónových mračnách útočia. V roku 2004 to dospelo až tak ďaleko, že severoafrické štáty kvôli nim museli zvolať summit, aby sa dohodli na spoločnom postupe. Útoky kobyliek v mnohom vtedy pripomínali organizovanú armádu. Na jednom štvorcovom kilometri ich bolo vraj vyše 80 miliónov. Na noc si vyhliadli nejaké zelené miesto plné úrody. V chlade a tme všetko vyžrali a ráno, keď sa začalo otepľovať, zasa vyleteli a nechali sa unášať vetrom. Cez deň boli schopné sa takto presunúť až o 100 kilometrov ďalej. Stávalo sa aj, že keď požrali všetku úrodu, pustili sa dokonca aj do striech ľudských obydlí.

Recenzie

Zatvoriť
Knihy so zľavou
OBJAVTE VESMÍR s interaktívnou sadou

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Historky spod Nitrianskeho hradu (Imrich Točka)