Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Dejiny a fakty Faktografická biografia

Zatratení

od Dávid Kičin z vydavateľstva Vydavateľstvo Dixit, s.r.o. dot 2014 SK jazyk

Zatratení

od Dávid Kičin z vydavateľstva Vydavateľstvo Dixit, s.r.o. dot 2014 SK jazyk

Autor: Dávid Kičin
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Dixit, s.r.o.
Rok vydania: 2014
Rok poslednej dotlače: december, 2016
EAN: 9788089662081
Počet strán: 320
Typ tovaru: Pevná väzba bez prebalu, lesklá
Druh tovaru: Kniha
Jazyk: slovenský
Rozmery: 130,0x197,0x0,0 mm
Žáner: Detektív+thriller
Formát: A5
Vydanie: 1
ISBN: 978-80-89662-08-1
Dostupnosť: Vypredané
Bežná cena 12,95 €
-29%
Naša cena 9,23 €

Akcia, k nákupu nad 20€ získate cestovateľský diár iba za 0,99€.

Viac o knihe Zatratení (Dávid Kičin)

Čo je horšie ako trest smrti?


Po prečítaní tejto knihy to budete mať jasné: je to doživotný trest odňatia slobody. Desať doživotne odsúdených zločincov, s trvalým pobytom v Ústave na výkon trestu v Lepoldove, hovorí o svojom každodennom živote za mrežami, o príčinách, ktoré ich tam dostali, ale aj o svojich snoch a túžbach.


Rozhovory, ktoré vznikli na základe dva roky trvajúcej korešpondencie medzi autorom knihy a odsúdenými, sú otriasajúce svojou úprimnosťou a autenticitou. Galéria výpovedí je pestrá: od úsečného sériového vraha Ondreja Riga (9 vrážd), cez štylisticky obratného Ľubora Masára (lúpežná vražda), cynického Miroslava Borbélyho (2 vraždy), až po obete alkoholizmu, neutešenej sociálnej situácie či vlastnej demencie ako Zoltán Keka (2 vraždy), Jaroslav Garaj (4 vraždy) alebo Miroslav Dubaj (2 vraždy). Spoločnosť dopĺňajú Ján Karvai a Jozef Koky, ktorí doživotie dostali v rámci zásady Trikrát a dosť za lúpežné prepadnutie.


Títo muži zrejme v Leopoldove aj zomrú. Tak znie ich rozsudok a každý z nich vie prečo. Tí najstarší z nich už majú odsedených vyše dvadsať rokov, ale údesné zločiny, ktoré spáchali, dodnes nevybledli.

 

Upozornenie: Táto kniha sa nedá prečítať na jeden záťah!! Treba si ju dávkovať. Životné príbehy zatratencov, napísané ich vlastnou rukou, nie sú žiadnou slepačou polievkou pre dušu, ale skôr horkou pravdou o živote, ktorý sa stal trestom.

 

Autor Dávid Kičin spolupracoval s Gustávom Murínom na knižke „Mikuláš Černák. Boss všetkých bossov v rozhovorch.“ Táto skúsenosť ho inšpirovala vo svojej knihe Zatratení sa venoval príbehom slovenských väzňov odsúdených na doživotie. V súčasnosti je ich v zariadeniach na výkon trestu odňatia slobody 41 odsúdených. Najviac ich bolo odsúdených za vraždy, no niektorý po opakovanom a závažnom porušení zásady „Trikrát a dosť“.

 

Pri písaní knihy Zatratení využil Dávid Kičin rozsiahle materiály o trestných činoch, no zašiel aj ďalej. Rozhodol sa kontaktovať trinásť doživotne odsúdených väzňov v Leopoldove, z toho 10 presvedčil aby s ním spolupracovalo. V knihe Zatratení sa zameral predovšetkým na pohľad väzňov, čo ich viedlo k spáchaniu zločinov, ako sa svoje činy pozeranú s odstupom času a ako vnímajú svoje tresty. Brutalita a krutosť, okolnosti a spôsob, s ktorou páchali trestné činy tak nabrali pohľad polície i pohľad toho, kto ich páchal.

 

Rozsiahla komunikácia a návštevy autora vytvorili dôveru až priateľstvo. Pre dvoch z nich sa stal inšpiráciu pre napísanie vlastného príbehu vo forme románu. Ďalší mu posila svoje olejomaľby, ktoré tvorí na posteľné plachty a jeden by sa rád, v prípade jeho prepustenia, nasťahoval k autorovým rodičom. Veľký dôraz kladie autor knihy na spoločenské ohrozenie spáchaných činov, no snaží sa hľadať aj určité možnosti prevencie. Pociťujú väzni ľútosť, alebo sa snažia nájsť dôvody „opodstatnenosti“ ich konania?? Tieto a mnohé ďalšie, často až prekvapujúce odpovede nájdete v knižnej novinke Davida Kičina Zatratní.

 

Kniha Zatratení je rozdelená na tri časti:


1.       úvod – predslov psychológa,

2.       Príbehy s rozhovormi desiatich doživotne odsúdených väzňov +  samostatný príbeh písaný samotným väzňom,

3.       Krátke opísanie Slovenského väzenského systému s podmienkami výkonu trestu odňatia slobody + prehľad základných paragrafov Trestného zákona, ktoré sa týkajú trestných činov väzňov, ktorý spolupracovali s Davidom Kičinom.

 

Zoznam „Zatratených“ väzňov v Leopoldove odsúdených na doživotie:

Miroslav Borbély, Miroslav Dubaj, Ján Karvai, Zoltán Keka, Arpád Nagy, Jaroslav Garaj, Stanislav Zimermann, Jozef Koky, Ondrej Rigo a Ľubomír Masár.

 

Bohaté kresby knihy sú dielom dvoch väzňov. Čitateľom tak umožnia predstaviť si vybavenie cely, vybraných častí väznice očami uväznených. Kniha obsahuje aj autentické rukopisy listov a spomienky na život na slobode.

 

Recenzia od nášho čitateľa Optoša. Prečítajte si jeho postrehy aj vy:

V knihe Zatratení nájdeme neprikrášlené výpovede 10-tich väzňov odsúdených na doživotie napísané ich vlastnými slovami. Čo sa odohráva v ich mysli deň čo deň v stereotypnom pekle za múrmi leopoldovskej väznice a ako taký deň vyzerá? Sú zmierení so svojim osudom, alebo nestrácajú nádej, že sa jedného dňa opäť slobodne nadýchnu? Čo viedlo k ich často beštiálnym skutkom a ako sa pozerajú sami na seba s odstupom času? Žijú v sebaklame, alebo úprimne oľutovali svoje vyčíňanie? 

 

Vďaka Dávidovi Kičinovi, ktorého už od 13-tich rokov fascinujú osudy takýchto ľudí, môžeme v knihe Zatratení hľadať otázky, ktorých často prekvapivé odpovede nenechajú nikoho chladným.  Ako sám píše: „toto nie je pekná kniha“. Napriek  tomu som presvedčený, že táto kniha si nájde svoje miesto a aj čitateľov.

 

Nie každý kniha musí byť nutne pekná. Ak sa nevyžívate v metaforách a fantastických príbehoch s dobrým koncom, ale máte schopnosť vstrebať aj surovú autenticitu a realitu, kniha je určená pre vás. Máte možnosť presondovať myseľ vraha a nahliadnuť poza masívne múry Leopoldova priamo do najvyššej nápravnovýchovnej skupiny.

 

Podobnej knihy zatiaľ na slovenskom trhu niet. Doplňujúce ilustrácie dvoch z odsúdených, iba podtrhujú jej osobitné čaro. Originalita občas pokrivkáva na opakujúcich sa otázkach, no celkovo sa číta ľahko a rýchlo. Mladý autor, ktorý sa s odvahou a odhodlaním snaží preniknúť až do najtemnejších hlbín skrz myšlienky samotných odsúdených, nemôže sklamať vaše očakávania.

 

V osamotení a zabudnutí, schovaný pred spoločnosťou, tak sa žije a umiera v Leopoldove. Dočkajú sa duše odsúdených jedného dňa spásy, alebo upadnú naveky do zatratenia? 

 

Recenzie

Zatvoriť
Pečie celé Slovensko
padreho-klan

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Zatratení (Dávid Kičin)