Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Rodina, zdravie a medicína Zdravý spôsob života

Zvrátená veda

od Ben Goldacre z vydavateľstva CPRESS dot 2013 SK jazyk

Zvrátená veda

od Ben Goldacre z vydavateľstva CPRESS dot 2013 SK jazyk

Autor: Ben Goldacre
Vydavateľstvo: CPRESS
Rok vydania: 2013
EAN: 9788026401704
Počet strán: 312
Typ tovaru: Brožovaná lepená
Druh tovaru: Kniha
Jazyk: slovenský
Rozmery: 145 x 205 mm
Žáner: zdravie pre každého, poznanie, vzdelanie, non-fiction
Dostupnosť: Vypredané
Bežná cena 8,45 €
-22%
Naša cena 6,57 €

Viac o knihe Zvrátená veda (Ben Goldacre)

Spôsobuje očkovacia vakcína autizmus? Prečo museli zbytočne zomrieť stovky tisíc ľudí na AIDS? Je homeopatia šarlatánska paveda alebo skutočne lieči? Autor, britský lekár a novinár, otvára najkontroverznejšie prípady škandálov obchodu s ľudským zdravím a usvedčuje pseudovedcov, ziskuchtivých „odborníkov“ aj dychtivých čarbákov z podvodov a parazitovania na ľudskom zdraví. Autor všetky súdne spory, ktoré proti nemu boli vyššie uvedenými subjektmi vedené, vždy vyhral.

 

Ukážka z knihy:

 

Ak to nie je veda, tak čo to je?

Zistite, či pitie moču, balansovanie na skalných previsoch a genitálne vzpieranie skutočne navždy zmenilo ich životy.

Extreme Celebrity Detox, Channel 4


Toto sú absurdné extrémy detoxikácie, ale vypovedajú o velkom trhu, anti-oxidačných pilulkách, elixíroch, knihách, šťavách, päťdenných programoch, vyplachovaní čriev aj o jednotvárnych televíznych šou. Na toto všetko sa zameriame neskôr, v, kapitole o nutričnej vede. Ale aj pri detoxikácii sa deje niečo významné a podľa mňa nestačí len povedať: „Všetko je to nezmysel.“

Fenomén detoxikácie je zaujímavý, pretože reprezentuje jednu z najveľkolepejších inovácií pracovníkov marketingu, guru životného štýlu aj alternatívnych liečiteľov: vynález celého nového fyziologického procesu. Z pohľadu základnej ľudskej biochémie je detoxikácia nezmyselný pojem. Žiadna prevratná novinka. V učebnici lekárstva nenájdete nič o „detoxikačnom systéme“. To, že hamburgery a pivo môžu mať negatívne dopady na vaše telo je určite pravda, a to z celého radu dôvodov. Ale predstava, že po sebe zanechávajú určité rezíduum, ktoré je možné určitým procesom zase extrahovať, teda celý fyziologický systém zvaný detoxikácia, to všetko je len marketingový vynález.

Ak sa pozriete na tabulku metabolickej činnosti, na gigantické nástenné mapy všetkých tých molekúl vo vašom tele, ktoré podrobne popisujú spôsob, ako sa jedlo rozkladá na svoje základné súčasti a potom sa tieto zložky medzi sebou navzájom premieňajú, následne sa tieto nové stavebné bloky skladajú do svalov, kostí, jazyka, žlči, potu, sopľa, vlasov, kože, spermií, mozgu a vôbec všetkého, čo vás činí vami, je ťažké nájsť nejakú vec, ktorá by bola „detoxikačným systémom“.

Pretože nemá žiaden vedecký podklad, je detoxikácia oveľa ľahšie pochopiteľná ako kultúrny produkt. Podobne, ako iné najlepšie pseudovedecké vynálezy, zámerne mieša užitočný sedliacky rozum s bizarnými, medikalizo-vanými fantáziami.

Recenzie

Zatvoriť
Ohrdnuté srdce od Jana Pronská
OBJAVTE VESMÍR s interaktívnou sadou

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Zvrátená veda (Ben Goldacre)