Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Spoločenské a humanitné vedy Právo, politológia, sociológia Právo Dejiny práva

Právne postavenie a činnosť potravných družstiev (na príklade vybraných družstiev západného Slovenska v rokoch 1945 – 1952)

od Adriana Švecová z vydavateľstva Heuréka dot 2011 SK jazyk

Právne postavenie a činnosť potravných družstiev (na príklade vybraných družstiev západného Slovenska v rokoch 1945 – 1952)

od Adriana Švecová z vydavateľstva Heuréka dot 2011 SK jazyk

Autor: Adriana Švecová
Vydavateľstvo: Heuréka
Rok vydania: 2011
EAN: 9788089122707
Počet strán: 270
Typ tovaru: Brožovaná väzba
Jazyk: slovenský
Rozmery: 145x210 mm
Edícia: Monografia
Žáner: právo
Dostupnosť: Vypredané
Bežná cena 13,- €
-16%
Naša cena 10,92 €

Viac o knihe Právne postavenie a činnosť potravných družstiev (na príklade vybraných družstiev západného Slovenska v rokoch 1945 – 1952) (Adriana Švecová)

Zaradenie práce do hospodárskych a družstevno-právnych dejín na Slovensku s príklonom k polovici 20. storočia primälo autorka venovať sa vecne právnej, organizačnej, a hospodárskej stránku vzniku, pôsobenia a zániku tzv. potravných družstiev, teda úzko špecifikovaných spotrebných družstiev. Práca prezentuje výsledky bádania troch okresov: Trnava, Hlohovec a Piešťany, v ktorých skúmané družstvá v etape rokov 1945 – 1952 už disponovali vlastnou štruktúrou, a boli schopné plnohodnotne premieňať komunitné ciele a funkcie spoločného maloobchodného hospodárenia; skrátka spájali v sebe pozitívnu myšlienku skupinovej kooperácie na dedine s výrazným mravným i socializačným aspektom vzájomnosti a spolupráce. Právna stránka diela sa zaoberá najmä obchodnoprávnou úpravou uhorského obchodného zákonníka z roku 1875, ktorým sa slovenské družstvá riadili rovnako i v prvej polovici 20. storočia. Výsledkami archívneho výskumu obohatila autorka prezentovaný juristický pohľad o skúmanými družstvami rozvíjanú mravnú a socializačnú dimenziu.Nech budúceho čitateľa neodradí zvolený, občas až prílišný rigorózny právnický jazyk. Dokumentuje len samotnú činnosť v zhode s právom a mravným étosom ducha zákonov. Dejiny slovenského človeka „milión“ neposkytovali vždy taký vzrušujúci životný priestor. Často sa zápasilo o stabilnosť rutinnej práce, keď sa Slovák musel boriť s nudnými, kreativitu či slobodu tlmiacimi ťažkosťami, čo je i náš prípad, ktorého vskutku úspešný a násilím prerušený príbeh relativizuje akúkoľvek prehru.

Recenzie

Zatvoriť
V sieti
Obvinená

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Právne postavenie a činnosť potravných družstiev (na príklade vybraných družstiev západného Slovenska v rokoch 1945 – 1952) (Adriana Švecová)