Hľadať

 Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?

Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Učebnice, slovníky Stredné školy Maturita Chémia / Fyzika

Fyzika

od RNDr. Ivan Teplička z vydavateľstva Enigma Publishing s.r.o. dot 2015 SK jazyk

Fyzika

od RNDr. Ivan Teplička z vydavateľstva Enigma Publishing s.r.o. dot 2015 SK jazyk

Autor: RNDr. Ivan Teplička
Vydavateľstvo: Enigma Publishing s.r.o.
Rok vydania: 2015
EAN: 9788081330384
Počet strán: 392
Typ tovaru: Brožovaná väzba
Jazyk: slovenský
Rozmery: 176x250 mm
Škola: Stredné školy
Žáner: školská literatúra
ISBN: 978-80-8133-038-4
Tovar posielame do 10 dní
Objednajte dnes do 13:30 a tovar pravdepodobne odošleme vo štvrtok 18.8.2022
Bežná cena 8,50 €
-17%
Naša cena 7,06 €

Viac o knihe Fyzika (RNDr. Ivan Teplička)

Fyzika od skúseného a úspešného učiteľa RNDr. Ivana Tepličku, profesora na gymnáziu v Nitre. Učebnica fyziky je odborne a didakticky veľmi kvalitne napísaná vhodná k maturite z fyziky a na prípravu k prijímacím skúškam na vysokú školu.

Fyzika vyšla v edícii CHYSTÁTE SA NA MATURITU? Obsahuje 277 strán textu s bohatou ilustráciou, na ktorých je prehľadne a zaujímavým spôsobom prezentované učivo z fyziky zo strednej školy.
Kniha sa vyznačuje presnosťou v štylizovaní textu, v príkladoch a úlohách, ktoré sú určené na samostatné riešenie čitateľovi. Celý text nesie rukopis stredoškolského učiteľa, ktorý dosiahol mimoriadne výsledky v príprave priemerných, ale aj talentovaných žiakov (pripravil niekoľko nositeľov cien na medzinárodných fyzikálnych olympiádach). Odporúčam knihu všetkým záujemcom, ktorí chcú mať po ruke prehľad stredoškolskej fyziky. Predovšetkým žiakom a učiteľom základných a stredných škôl, ale aj učiteľom na vysokých školách kvôli informovanosti o obsahu a usporiadaní fyziky, ako aj o metódach a formách vyučovania fyziky na gymnáziách. Žiakom poslúži ako prehľadná príručka z fyziky, a samozrejme, v príprave na maturity a prijímacie skúšky na vysoké školy.

 

 

OBSAH:

 

ÚVOD DO FYZIKY
Predmet a metódy fyziky. Fyzikálne veličiny a ich jednotky. Sústavy veličín a jednotiek. Medzinárodná sústava jednotiek. Skalárne a vektorové veličiny. Základy vektorovej algebry.

MECHANIKA


Kinematika

Mechanický pohyb. Vzťažná sústava. Trajektória. Rýchlosť. Zrýchlenie. Rovnomerný priamočiary pohyb. Rovnomerne premenný priamočiary pohyb. Voľný pád. Rovnomerný pohyb po kružnici. Úlohy.

Dynamika

Prvý pohybový zákon. Hmotnosť a hybnosť. Druhý pohybový zákon. Sila. Skladanie a rozkladanie síl pôsobiacich na hmotný bod. Tretí pohybový zákon. Trenie. Mechanický princíp relativity. Neinerciálne vzťažné sústavy. Zákon zachovania hybnosti. Úlohy.

Práca a energia

Práca. Energia. Kinetická energia hmotného bodu. Potenciálna energia tiažová. Potenciálna energia pružnosti. Zákon zachovania energie. Zrážka telies. Výkon. Úlohy.

Gravitačné pole

Newtonov gravitačný zákon. Gravitačné pole. Intenzita gravitačného poľa. Gravitačný potenciál. Gravitačné pole Zeme. Pohyby v homogénnom gravitačnom poli Zeme. Pohyby v radiálnom gravitačnom poli Zeme. Slnečná sústava. Úlohy.

Mechanika tuhého telesa

Tuhé teleso. Kinematika posuvného a otáčavého pohybu tuhého telesa. Účinok sily na tuhé teleso. Skladanie a rozkladanie síl. Ťažisko. Dynamika posuvného a otáčavého pohybu tuhého telesa. Kinetická energia tuhého telesa. Rovnovážna poloha tuhého telesa. Úlohy.

Mechanika kvapalín a plynov

Základy statiky tekutín. Archimedov zákon. Ustálené prúdenie ideálnej tekutiny. Rovnica spojitosti pre ustálené prúdenie. Bernoulliho rovnica. Prúdenie reálnej tekutiny. Obtekanie telies reálnou tekutinou. Úlohy.

MOLEKULOVÁ FYZIKA A TERMODYNAMIKA


Základné pojmy molekulovej fyziky a termodynamiky

Kinetická teória látok. Základné pojmy termodynamiky. Teplota a jej meranie. Vnútorná energia. Teplo. Prvý termodynamický zákon. Úlohy.

Štruktúra a vlastnosti látok plynného skupenstva

Ideálny plyn. Rýchlosti molekúl plynu. Tlak plynu. Stavová rovnica ideálneho plynu. Vnútorná energia ideálneho plynu. Práca plynu. Deje v ideálnom plyne. Adiabatický dej. Druhý termodynamický zákon. Tepelné motory. Úlohy.

Štruktúra a vlastnosti pevných látok

Kryštalické a atmosferické látky. Ideálna kryštálová mriežka. Poruchy kryštálovej mriežky. Typy väzieb v pevných látkach. Deformácia pevného telesa. Krivka deformácie. Teplotná rozťažnosť pevných telies. Úlohy.

Štruktúra a vlastnosti kvapalín

Povrchová vrstva kvapaliny. Povrchové napätie a povrchová energia. Tlak pod zakriveným povrchom kvapaliny. Javy na rozhrani pevného telesa a kvapaliny. Kapilárne javy. Úlohy.

Fázové premeny

Topenie a tuhnutie. Sublimácia a desublimácia. Vyparovanie a kondenzácia. Nasýtená a prehriata para. Fázový diagram. Úlohy.

ELEKTRINA A MAGNETIZMUS


Elektrické pole

Elektrický náboj. Coulombov zákon. Elektrické pole. Elektrický potenciál. Vodič v elektrickom poli. Nevodič v elektrickom poli. Kapacita vodiča. Úlohy.

Ustálený elektrický prúd

Elektrický prúd. Elektrický obvod. Elektrický odpor. Práca v obvode ustáleného prúdu. Ohmov zákon pre uzavretý obvod. Kirchhoffove zákony. Spájanie rezistorov. Meranie prúdu a napätia. Úlohy.

Elektrický prúd v látkach

Elektrický prúd v kovoch. Polovodiče. Vodivosť polovodičov. Priechod PN. Tranzistorový jav. Elektrický prúd v elektrolytoch. Galvanické články. Elektrický prúd v plynoch. Úlohy.

Magnetické pole

Základné magnetické javy. Magnetická indukcia. Lorentzova sila. Silové pôsobenie magnetického poľa na vodič s prúdom. Magnetické pole vodičov s prúdom. Silové pôsobenie medzi vodičmi s prúdom. Magnetické vlastnosti látok. Úlohy.

Elektromagnetická indukcia

Faradayov zákon elektromagnetickej indukcie. Vlastná indukcia. Energia magnetického poľa. Úlohy.

Striedavý prúd

Obvod striedavého prúdu. Obvod striedavého prúdu s ideálnym rezistorom. Obvod striedavého prúdu s ideálnou cievkou. Obvod striedavého prúdu s ideálnym kondenzátorom. Zložené obvody striedavého prúdu. Výkon striedavého prúdu. Transformátor. Výroba a využitie elektrickej energie. Úlohy.

KMITANIE A VLNENIE


Kmitanie

Periodické deje, kmitanie. Kmitavý pohyb. Harmonický kmitavý pohyb. Energia harmonického kmitavého pohybu. Mechanické oscilátory. Skladanie a rozkladanie kmitavých pohybov. Elektromagnetický oscilátor. Nútené kmitanie. Úlohy.

Mechanické vlnenie

Postupné mechanické vlnenie. Postupné vlnenie v rade bodov. Interferencia vlnení. Šírenie vlnenia v priestore. Ohyb vlnenia. Odraz vlnenia. Lom vlnenia. Fázová rýchlosť vlnenia. Stojaté vlnenie. Zvuk. Úlohy.

Elektromagnetické vlnenie

Elektromagnetické pole. Elektromagnetické vlnenie. Elektromagnetický dipól. Prenos informácií elektromagnetickým vlnením. Šírenie elektromagnetického vlnenia. Spektrum elektromagnetického vlnenia. Tepelné žiarenie. Fotoelektrický jav. Úlohy.

Fyzikálna optika

Základné pojmy optiky. Fotometria. Odraz svetla. Lom svetla. Index lomu, disperzia. Interferencia svetla. Ohyb svetla. Polarizácia svetla. Úlohy.

Geometrická optika

Optické zobrazovanie. Zobrazovanie odrazom. Zobrazovanie lomom. Optické prístroje. Úlohy.

ŠPECIÁLNA TEÓRIA RELATIVITY

Klasické predstavy o priestore a čase. Princípy špeciálnej teórie relativity. Relatívnosť súčasnosti. Dilatácia času. Kontrakcia dĺžky. Ďalšie relativistické poznatky. Úlohy.

ATÓMOVÁ A JADROVÁ FYZIKA


Fyzika atómového obalu

Vývoj poznatkov o atómoch. Modely atómu. Vlnové vlastnosti častíc. Kvantomechanický model atómu. Interakcia fotónov a atómov. Laser. Úlohy.

Fyzika atómového jadra

Stavba atómového jadra. Jadrové sily. Jadrové reakcie. Väzbová energia jadra. Syntéza a štiepenie jadier. Rádioaktivita. Úlohy.

Niektoré fyzikálne konštanty

Recenzie

Zatvoriť
Ešte si to premysli
Severské mýty

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Fyzika (RNDr. Ivan Teplička)